26.01.2024 Podatki

Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2024 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP4.8221.59.2022.CQDZ

Moment opodatkowania niewypłaconych udziałowcom zysków, wypracowanych w okresie objętym ryczałtem od dochodów spółek oraz ustalenie wysokości dochodu z tytułu ukrytych zysków z uwagi na wykorzystywanie przez udziałowców Spółki samochodów osobowych do celów mieszanych.

Zmiana interpretacji indywidualnej

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z 22 sierpnia 2022 roku nr 0111-KDIB1-1.4010.112.2022.1.BS, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zmienia z urzędu[1] wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko przedstawione we wniosku z 17 lutego 2022 roku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

skutków rezygnacji z opodatkowania ryczałtem CIT po upływie 4-letniego okresu (lub wcześniej) - jest prawidłowe,

ustalania wysokości wydatków z tytułu używania samochodów osobowych wykorzystywanie przez udziałowców Spółki samochodów osobowych również w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki - jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2022 roku wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek z 17 lutego 2022 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przypadku rezygnacji z opodatkowania ryczałtem CIT po upływie 4-letniego okresu (lub wcześniej), niewypłacone udziałowcom zyski, które wypracowane zostały przez Spółkę w okresie objętym ryczałtem CIT, Spółka zobowiązana będzie do opodatkowania jednorazowo niezwłocznie po zakończeniu opodatkowania w formie ryczałtu CIT, tj. do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem CIT czy też - w razie podjęcia takiej decyzji - Spółka będzie mogła opodatkowywać takie zyski dopiero w chwili ich faktycznego rozdysponowania, tj. przeznaczenia do dystrybucji w jakiejkolwiek formie, w tym w postaci wypłaty wspólnikom dywidendy oraz czy na potrzeby ustalenia wysokości dochodu z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, z uwagi na wykorzystywanie przez udziałowców Spółki samochodów osobowych również w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą Spółki, Wnioskodawca powinien uwzględniać kwoty netto danego wydatku wraz z niepodlegającą odliczeniu częścią naliczonego podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne