Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. PBI-415-1-49-04-JB, Urząd Skarbowy w Mikołowie, sygn. PBI-415-1-49-04-JB
W jaki sposób obliczyć w zeznaniu podatkowym tę część podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą? Czy w przypadku uzyskiwania wyłącznie dochodów z tytułu pracy w Szwecji, należy złożyć zeznanie?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca od 2001 r. uzyskuje dochody z tytułu zatrudnienia w Szwecji, a okres pracy w każdym roku przekroczył 186 dni. W 2001 r. podatnik uzyskiwał dochody ze źródeł położonych w Polsce i z tytułu zatrudnienia w Szwecji, natomiast od 2002 r. uzyskuje dochody wyłącznie z tytułu zatrudnienia w Szwecji. Współmałżonek zaś we wszystkich tych latach uzyskiwał dochody wyłącznie ze źródeł położonych w Polsce.
Według opinii wnioskodawcy przy wspólnym rozliczeniu małżonków za 2001 r. do obliczenia części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą nie należało uwzględnić dochodów współmałżonka. Natomiast przy wspólnym rozliczeniu małżonków za 2002 r. i 2003 r. nie należało stosować ograniczenia tj. nie należało odliczyć tylko tej części podatku zapłaconego w Szwecji, która proporcjonalnie przypadała na dochód uzyskany za granicą. A nadto w przypadku uzyskiwania w 2004 r. dochodów wyłącznie w Szwecji - wg podatnika - brak jest obowiązku złożenia zeznania w polskim organie podatkowym (sytuacja nie dotyczy wspólnego opodatkowania małżonków).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty