25.02.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 lutego 2021 r., sygn. III PSKP 7/21

1. W procesie cywilnym, ocena ciężaru dowodu musi uwzględniać obowiązki stron w zakresie przedstawiania dowodów, jak również zasady prawa materialnego. Oświadczenia woli, w tym informacje przekazane pracownikowi w kontekście umowy ubezpieczenia, powinny być interpretowane zgodnie z zasadami współżycia społecznego oraz ustalonymi zwyczajami, a ich wystarczające ujawnienie musi być oceniane w świetle okoliczności, w jakich zostały złożone. 

2. Nieprzekazanie pracownikowi informacji o zaległościach składkowych w umowie grupowego ubezpieczenia stanowi naruszenie obowiązków informacyjnych wynikających z tej umowy.

Teza od Redakcji

 

Teza od Redakcji
 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa M. P. przeciwko G. S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 lutego 2021 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 9 października 2018 r., sygn. akt V Pa (...),

1. oddala skargę kasacyjną,
 

2. nie obciąża pozwanego kosztami postępowania kasacyjnego powódki,

3. przyznaje radcy prawnemu M. W. od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w O. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych powiększoną o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powódka M. P. w pozwie wniesionym przeciwko pozwanemu G.S. domagała się zasądzenia od pozwanego na swoją rzecz kwoty 40.100 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 22 sierpnia 2013 r. do dnia zapłaty.

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. wyrokiem z dnia 22 lutego 2016 r. zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 30.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 21 listopada 2014 r. do dnia zapłaty, oddalił powództwo w pozostałej części oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania w sprawie.

Sąd Rejonowy ustalił, że mąż powódki P. P. od dnia 1 października 2011 r. był zatrudniony u pozwanego prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe P. (...) w K. na stanowisku kierowcy. Stosunek pracy ustał w wyniku zgonu pracownika w dniu 9 lipca 2013 r. Pozwany w czasie zatrudniania męża powódki zawarł z P. S.A. umowę grupowego ubezpieczenia pracowniczego typu P Plus, do którego przystąpił również P. P. W § 13 Ogólnych Warunków Grupowego Ubezpieczenia Pracowniczego Typu P Plus wskazano, że zawartą umowę uważa się za wypowiedzianą przez ubezpieczającego w przypadku zaległości w przekazywaniu składek za wszystkich ubezpieczonych - umowa taka rozwiązuje się z upływem trzeciego miesiąca zaległości. Ponadto w myśl § 15 ust. 2 pkt 3, ubezpieczający pracodawca był zobowiązany do przekazywania ubezpieczonym, w ustalony przez ubezpieczającego sposób, informacji dotyczących zmian warunków umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne