14.04.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2021 r., sygn. V CSKP 46/21

Art. 527 § 2 k.c. nie uzależnia udzielenia ochrony pauliańskiej od ustalenia "zamiaru pokrzywdzenia wierzycieli", lecz wyjaśnia pojęcie dokonania czynności prawnej z pokrzywdzeniem wierzycieli. Ustawodawca konkretyzuje w tym przepisie stany uzasadniające stwierdzenie, że czynność prawna dłużnika jest dokonana z takim pokrzywdzeniem, łącząc je z przypadkami, gdy wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Pojęcie niewypłacalności jest przy tym rozumiane w sposób autonomiczny, niezależny od znaczenia przydawanego mu w innych aktach prawnych i dostosowane do zakładanego przez ustawodawcę zakresu stosowania instytucji skargi pauliańskiej. Ocena spełnienia omawianej przesłanki ma charakter obiektywny i nie odnosi się do subiektywnie rozumianego "zamiaru" dłużnika, lecz do ekonomicznych skutków zdziałanej przez niego czynności prawnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Joanna Misztal-Konecka

SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z powództwa A. Sp. Jawnej w P. przeciwko L. Z. (Z.) o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 kwietnia 2021 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 19 września 2018 r., sygn. akt I ACa (...),

1. oddala skargę kasacyjną,
 

2. zasądza od L. Z. na rzecz A. Sp. Jawnej w P. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka A. sp. j. z siedzibą w P. wystąpiła przeciwko pozwanej L. Z. o uznanie za bezskuteczną względem powódki czynności dokonanej przez dłużnika D. Z., polegającej na złożeniu w dniu 19 września 2012 r., na rozprawie przed Sądem Rejonowym w B., oświadczenia o wyrażeniu zgody na zaproponowany przez pozwaną L. sposób podziału majątku wspólnego. Powódka wskazała, że w wyniku tej czynności na własność pozwanej została przyznana bliżej określona nieruchomość gruntowa oraz zespół składników majątkowych i niemajątkowych służących do prowadzenia działalności gospodarczej, a wskutek takiego podziału majątku doszło do pokrzywdzenia powódki jako wierzycielki D. Z..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne