21.01.1997

Wyrok SN z dnia 21 stycznia 1997 r., sygn. III KKN 168/96

Fałszowanie wyników głosowania w wyborach znanych polskiemu systemowi prawnemu, ale nie wymienionych w art. 189 kk, jest działaniem naruszającym przepisy prawa wyborczego, a także, ze względu na swoją cechę społecznego niebezpieczeństwa – działaniem karygodnym.

Bezprawność i karygodność czynu nie może być jednak wystarczającą podstawą odpowiedzialności karnej. W ustawodawstwie polskim obowiązuje bowiem zasada nullum crimen sine lege poenali anteriori, wynikająca z art. 1 kk, z uregulowań Konstytucji, a także z wiążących Polskę umów międzynarodowych.

Zgodnie z tą zasadą, ustanowienie przestępności określonego rodzaju zachowania się człowieka (kryminalizacja) musi – aby być podstawą ukarania – nie tylko nastąpić w ustawie wcześniejszej od popełnionego czynu, ale ponadto kryminalizacja taka musi być dokonana przez ustawodawcę w sposób wyraźny.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 1997 r. sprawy Sławomira D. i Józefa B., oskarżonych z art. 189 § 1 kk, z powodu kasacji wniesionej przez obrońcę Sławomira D. i obrońcę Józefa B. od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Ł. z dnia 26 kwietnia 1996 r.:

I. uchylił zaskarżony wyrok Sądu Wojewódzkiego;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty