Uchwała SN z dnia 6 września 1996 r., sygn. III CZP 97/96
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Towarzystwa Wspólnego Inwestowania S.A. w E. i Skarbu Państwa Urzędu Skarbowego w B. z udziałem Marka i Danuty małż. N., Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Sz. i Banku Rozwoju Rolnictwa Rolbank w P. Oddział w E. o wpisy hipotek przymusowych w księdze wieczystej Kw. nr 11397 po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Wojewódzki w Elblągu postanowieniem z dnia 12 czerwca 1996 r. I Cr 110/96 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
Czy dopuszczalne jest wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości lub na udziale dłużnika w tej nieruchomości, która była objęta wspólnością małżeńską majątkową w sytuacji, gdy wspólność ta ustała przed powstaniem wierzytelności, a dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków?
podjął następującą uchwałę:
Wierzytelność powstała po zniesieniu wspólności ustawowej, obciążająca tylko jednego z małżonków, może stanowić podstawę wpisu hipoteki przymusowej na udziale dłużnika w prawie użytkowania wieczystego.
Uzasadnienie
Przedstawione zagadnienie prawne wystąpiło w następującym stanie faktycznym:
W dniu 12.VI.1984 r. małżonkowie Danuta i Marek N. zostali wpisani w księdze wieczystej Kw. nr 11397 jako użytkownicy wieczyści nieruchomości Skarbu Państwa położonej w B. na zasadach wspólności ustawowej. Własność nieruchomości przeszła następnie na rzecz Gminy, a wspólność ustawowa obejmująca majątek małżonków została zniesiona z dniem 1.II.1992 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty