Wyrok SN z dnia 11 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 2357/22
Odpowiedzialność właściciela obszaru wodnego za szkody wyrządzone na jego terenie jest wyłączona, jeżeli poszkodowany nie wykazał adekwatnego związku przyczynowego między zaniechaniem właściciela a powstaniem szkody, zwłaszcza gdy do zdarzenia doszło na skutek bezprawnego zachowania osoby trzeciej, a teren ten nie był formalnie przeznaczony do kąpieli i nie stanowił kąpieliska w rozumieniu przepisów prawa.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)
SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)
SSN Dariusz Zawistowski
Protokolant Ewa Kalińska
po rozpoznaniu na rozprawie 11 czerwca 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej R. A. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 4 lutego 2021 r., I ACa 34/20, w sprawie z powództwa R. A. przeciwko Gminie Puławy i Skarbowi Państwa - Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe Nadleśnictwo Puławy
o zadośćuczynienie, rentę i ustalenie,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd pierwszej instancji ustalił, że w dniu 4 lipca 2015 r. powód wraz z kolegami udał się na teren zbiornika wodnego po wykopie piasku w pobliżu Kopalni.. Zaparkowali samochód przy szlabanie przy drodze dojazdowej i dalszą drogę pokonali pieszo. Miejsce to powód znał od kilku lat. Teren, na którym znajduje się ten zbiornik stanowi własność Skarbu Państwa i pozostaje w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa Puławy, stanowiąc tzw. użytek ekologiczny ustanowiony rozporządzeniem nr 11 Wojewody Lubelskiego z 20 lutego 2014 r. w sprawie uznania za użytki ekologiczne na podstawie ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. Teren ten nie jest zbiornikiem wodnym przeznaczonym do celów rekreacyjnych i nie można być tam utworzone ogólnodostępne kąpielisko, przy czym co do tego terenu nie obowiązywał zakaz wstępu i nie było znaków zakazujących kąpieli. Urząd Gminy Puławy w BIP z lipca 2014 r. informował, że wszystkie zbiorniki wodne na terenie Gminy Puławy objęte są całkowitym zakazem kąpieli. Wójt Gminy Puławy również informował, że na terenie Gminy Puławy nie funkcjonuje żadne legalne i zapewniające opiekę ratowniczą kąpielisko.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty