Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 25 marca 1994 r., sygn. III CZP 5/94

Sąd Najwyższy przy udziale prokuratora w sprawie z powództwa Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w T. przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych S.A. Inspektorat w T. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Najwyższy na rozprawie w dniu 7 grudnia 1993 r. III CZP 161/93 do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego:

„Czy w sytuacji, gdy wypadek komunikacyjny będący jednocześnie wypadkiem przy pracy poszkodowanego, do którego znajdują zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 1989 r. w sprawie ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych (Dz.U. nr 18, poz. 100) i ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach przysługujących z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 1983 r., nr 30, poz. 144 z późn. zm.) – zakładowi pracy poszkodowanego, który wypłacił świadczenie na podstawie przepisu art. 9 w zw. z art. 32 ust. 1 ustawy wypadkowej, służy roszczenie do Zakładu Ubezpieczeń o zwrot wypłaconego świadczenia?”

podjął następującą uchwałę:

W sytuacji, gdy wypadek przy pracy był jednocześnie wypadkiem powodującym szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego, objętą ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy i kierowców tych pojazdów na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 1989 r. w sprawie ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych (Dz.U. nr 18, poz. 100 ze zm.), zakładowi pracy, który wypłacił poszkodowanemu jednorazowe odszkodowanie stosownie do art. 9 w związku z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach przysługujących z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 1983 r., nr 30, poz. 144 ze zm.), nie przysługuje roszczenie do zakładu ubezpieczeń o zwrot równowartości spełnionego świadczenia.

Uzasadnienie

Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w T. wystąpiła przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń S.A. Inspektorat w T. o zasądzenie równowartości jednorazowego odszkodowania, które wypłaciła swojemu pracownikowi z tytułu długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy. Żądanie to uzasadniła tym, iż wypadek był wypadkiem komunikacyjnym objętym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy i kierowców pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne