Brak możliwości zadośćuczynienia dla osób bliskich poszkodowanego za własne cierpienia psychiczne - Wyrok SN z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. I PSKP 57/21
Osobom bliskim poszkodowanego, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał rozstroju zdrowia lub uszczerbku na zdrowiu, nie przysługuje w związku z tym zdarzeniem własne, samoistne roszczenie o zadośćuczynienie za ich rozstrój zdrowia.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Rączka
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa N. K. przeciwko Spółce […] Spółce Akcyjnej w B. o zapłatę zadośćuczynienia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 grudnia 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 6 czerwca 2019 r., sygn. akt III APa […],
1. oddala skargę kasacyjną,
2. odstępuje od obciążania powódki obowiązkiem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego na rzecz strony pozwanej.
Uzasadnienie
Powódka N. K. w pozwie przeciwko K. […] S.A. w K. domagała się zapłaty tytułem zadośćuczynienia 100.000 złotych z ustawowymi odsetkami.
W uzasadnieniu powódka podała, że jest żoną K. K., który 6 października 2014 r. uległ wypadkowi przy pracy w kopalni. W wyniku wypadku odniósł poważne obrażenia, był długotrwale hospitalizowany, a obecnie podlega leczeniu psychiatrycznemu i opiece psychologicznej. Powódka o wypadku dowiedziała się od teściowej oraz z telewizji. Początkowo nie wiedziała, czy jej mąż był wśród poszkodowanych, nie mogła uzyskać żadnych informacji od pracodawcy męża ani się z nim skontaktować. Wywołało to ogromny stres u powódki. Po pewnym czasie dowiedziała się, że jej mąż został przewieziony do Centrum Leczenia Oparzeń w S.. Po przyjeździe do szpitala została poinformowana o krytycznym stanie męża, w tym o możliwości jego śmierci. Lekarz orzecznik ZUS w orzeczeniu z 11 grudnia 2015 r. stwierdził u męża powódki łączny uszczerbek na zdrowiu w wysokości 70%. Z historii choroby wydanej przez Centrum Leczenia Oparzeń w S. wynika, że w dniu przyjęcia do szpitala u męża powódki występowało zagrożenie życia. Ogólna powierzchnia oparzeń wynosiła 46%, a powierzchnia oparzeń III i IV stopnia 6%. Wypadek męża wpłynął na zdrowie psychiczne powódki – doznała załamania psychicznego. Miała ataki lęku, obawiała się telefonów ze szpitala, nie mogła spać w nocy. Nie była w stanie udźwignąć przeżyć związanych z wypadkiem, świadomością zagrożenia życia męża, stanem jego zdrowia, trudnościami leczenia. Zdecydowała się podjąć leczenie psychiatryczne. Zmuszona została do zmiany dotychczasowego życia, sama musiała zajmować się domem i przejąć obowiązki męża. Dodatkowo mąż wymagał całodobowej opieki. W związku z sytuacją życiową u powódki pojawiły się problemy alkoholowe, zaczęła uczęszczać na terapię uzależnień. Nie prowadzi już życia towarzyskiego, jej mąż nie chce nigdzie wychodzić i boi się sam zostawać w domu. Z pełnej życia kobiety powódka zmieniła się w osobę zamkniętą w sobie, bez chęci do życia. Została naruszona więź emocjonalna powódki z mężem. Rozstrój zdrowia u powódki powstały na skutek wypadku męża uzasadnia zadośćuczynienia na podstawie art. 445 § 1 k.c. Naruszenie je dóbr osobistych uzasadnia zastosowanie art. 448 k.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty