27.05.1993 Kadry i płace

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 27 maja 1993 r., sygn. I PZP 14/93

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

„Jaki jest charakter prawny mianowania nauczyciela z mocy prawa (art. 10 ust. 2 pkt 7 Karty Nauczyciela – ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Dz.U. nr 3, poz. 19 ze zm. – w brzmieniu ustalonym art. 97 ust. 9 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – Dz.U. nr 95, poz. 425) i czy takie mianowanie wymaga wydania aktu nominacyjnego bądź pisemnego potwierdzenia faktu, że nauczyciel uzyskał mianowanie z mocy prawa, a nadto czy wywiera wpływ prawny, a jeżeli tak, to jaki, na następne stosunki pracy nauczyciela, zawierane z innymi szkołami niż szkoła, w której uzyskał mianowanie z mocy prawa, w tym również na zawartą z nim umowę o pracę na czas określony z naruszeniem wymogów przewidzianych w art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela?”

podjął następującą uchwałę:

1. Uzyskanie przez nauczyciela mianowania z mocy prawa oznacza, iż jego stosunek pracy – po spełnieniu warunków przewidzianych w art. 10 ust. 2 pkt 7 zd. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. nr 3, poz. 19 ze zm.) – przekształca się w stosunek pracy z mianowania; szkoła ma obowiązek wydania nauczycielowi pisemnego potwierdzenia, że uzyskał on mianowanie z mocy prawa.

2. Stosunki pracy nauczyciela nawiązane z innymi szkołami niż szkoła, w której uzyskał on mianowanie z mocy prawa, podlegają tym samym przepisom, które mają zastosowanie do nauczycieli mianowanych w drodze aktu mianowania (art. 14 Karty Nauczyciela) i następnie podejmujących pracę w innej szkole lub szkołach.

3. Zawarcie w nowej szkole z nauczycielem umowy o pracę bez względu na jej rodzaj, mimo iż w poprzedniej szkole uzyskał on mianowanie z mocy prawa, oznacza nawiązanie z nim stosunku pracy z mianowania, chyba że zachodzą okoliczności, w których przewidziane jest zawieranie z nauczycielem umowy o pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne