Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 29 października 1992 r., sygn. I PZP 52/92
Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości po rozpoznaniu wniosku Krajowej Komisji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytania prawne:
1. Czy postanowienia art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23.V.1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. nr 55, poz. 234) zapewniają ochronę trwałości stosunku pracy w okresie 1 roku od zakończenia pełnienia funkcji wymienionych w tych przepisach w zakładowych organizacjach związkowych także w nowym zakładzie w przypadku rozwiązania stosunku pracy z zakładem dotychczasowym?
a w razie odpowiedzi negatywnej
2. Czy wymienione w pytaniu pierwszym przepisy zapewniają ochronę trwałości stosunku pracy w przypadku przejścia pracownika do innego zakładu w drodze porozumienia stron oraz w drodze porozumienia między zakładami pracy?
3. Czy wymienione w pytaniu pierwszym przepisy znajdują zastosowanie w przypadku podmiotowego przekształcenia stosunku pracy w wyniku: przejęcia, połączenia i podziału zakładu pracy?
podjął następującą uchwałę:
Zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej w okresie roku po wygaśnięciu mandatu członka zarządu lub komisji rewizyjnej zakładowej organizacji związkowej (art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz.U. nr 55, poz. 234) nie dotyczy zatrudnienia u nowego pracodawcy niezależnie od sposobu ustania stosunku pracy; zakaz ten obowiązuje w zakładzie pracy powstałym w wyniku połączenia, przejęcia i podziału zakładu pracy (art. 231 kodeksu pracy).
Uzasadnienie
1. Zagadnienie prawne przedstawione przez Komisję Krajową NSZZ Solidarność jakkolwiek sformułowane w postaci alternatywnej zasadniczo i w pierwszej niejako kolejności dotyczy tego, czy postanowienia art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z 23.V.1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. nr 55, poz. 234) zapewniają ochronę trwałości stosunku pracy w okresie jednego roku od zakończenia pełnienia funkcji w wymienionych w tych przepisach organach zakładowych organizacji związkowych także w nowym zakładzie pracy w przypadku rozwiązania stosunku pracy z zakładem dotychczasowym, czy też przewidziana w nich ochrona ogranicza się do zatrudnienia tylko w tym zakładzie pracy, w którym te funkcje pracownik spełniał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty