09.04.1992

Postanowienie SN z dnia 9 kwietnia 1992 r., sygn. III ARN 17/92

Zwolnienie żołnierza zawodowego ze służby następuje na podstawie decyzji administracyjnej, podlegającej zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Czesława Z. na decyzję (rozkaz) Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 lipca 1991 r. Nr KO – 582 Pf/91 w przedmiocie zwolnienia (odwołania) z zawodowej służby wojskowej na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 1991 r. II SA – 1195/91 – postanowił uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 5.I.1992 r. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Czesława Z. uznając, iż odwołanie (rozwiązanie) stosunku służbowego wynikającego z powołania nie uważa się za decyzję administracyjną w rozumieniu k.p.a. i wobec tego nie może być ono przedmiotem zaskarżenia do NSA. Stosunek służbowy Czesława Z. jako żołnierza zawodowego powstał na podstawie powołania przy zastosowaniu art. 8 ustawy z 30.VI.1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (w brzmieniu tekstu jednolitego Dz.U. z 1992 r. nr 8, poz. 105), natomiast odwołanie go ze stanowiska i zwolnienie ze służby wojskowej nastąpiło rozkazem z 24.VI.1991 r.

Postanowienie NSA zostało zaskarżone w trybie rewizji nadzwyczajnej przez Ministra Sprawiedliwości, który zarzucił mu rażące naruszenie przepisów art. 1 § 1 pkt 1, art. 104, art. 196 § 1 i 2 oraz art. 204 § 1 k.p.a., a także naruszenie zasad zawartych w art. 1 w związku z art. 36 ust. 1 oraz w art. 67 ust. 1 Konstytucji RP. W charakterze punktu wyjścia przypomina się w niej, że w doktrynie prawa pracy oraz prawa administracyjnego powszechnie przyjmuje się, że stosunki służbowe służb zmilitaryzowanych czy mundurowych (Policja, UOP, Służba Więzienna, żołnierze zawodowi) nie są stosunkami pracy w rozumieniu prawa pracy; są natomiast stosunkami prawnymi o charakterze administracyjno-prawnym. W konsekwencji wszystkie spory ze stosunków służbowych funkcjonariuszy służb zmilitaryzowanych (mundurowych) są sprawami administracyjno-prawnymi i podlegają rozpoznaniu w administracyjnym trybie postępowania. Dotyczy to w szczególności sporów związanych z nawiązaniem stosunku służbowego, przeniesieniem, wyznaczeniem na inne stanowisko, zawieszeniem w obowiązkach służbowych, zwolnieniem ze służby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne