22.11.2000

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2000 r., sygn. II SA/Gd 1783/98

1. Orzeczenie o uzupełnieniu decyzji lub o odmowie jej uzupełnienia /art. 111 Kpa/, inaczej niż w procedurze cywilnej /art. 351 Kpc/, nie ma bytu samodzielnego i pozostaje częścią aktu, którego uzupełnienia domaga się strona; w szczególności dzieli losy tego aktu w postępowaniu odwoławczym /zażaleniowym/.

2. Zgłoszenie żądania uzupełnienia decyzji przesuwa początek liczenia terminu wniesienia odwołania na dzień doręczenia stronie odpowiedzi /decyzji uzupełniającej albo postanowienia o odmowie uzupełnienia - art. 111 par. 2 Kpa/. Zgodnie z art. 107 par. 1 Kpa akt wydany w wyniku rozpoznania takiego żądania powinien zawierać nowe pouczenie o terminie wniesienia odwołania od decyzji objętej żądaniem, uwzględniające treść art. 111 par. 2 Kpa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Lecha T. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia 17 sierpnia 1998 r. w przedmiocie uzupełnienia decyzji w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu i na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ w związku z art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonego postanowienia oraz postanowienia Burmistrza Miasta U. z dnia 8 lipca 1998 r. i decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia 10 czerwca 1998 r., a także - na podstawie art. 55 ust. 1 powyższej ustawy - zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) na rzecz skarżącego dziesięć złotych tytułem zwrotu wpisu od skargi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne