Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. II OSK 2058/22
Montaż urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40kW, niezależnie od ich charakteru technicznego, nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak wszelkie prace związane z budową fundamentów, do których urządzenia te mogą być przymocowane, stanowią roboty budowlane i podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Paweł Miładowski, Sędzia NSA Roman Ciąglewicz, Sędzia NSA (del.) Anna Żak (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. i P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia [...] lutego 2022 r. sygn. akt II SA/Gl 1139/21 w sprawie ze skargi J. S. i P. S. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z [...] lutego 2022 r., sygn. akt II SA/Gl 1139/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. S. i P. S. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (ŚWINB) w Katowicach z dnia [...] czerwca 2021r., nr [...], w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.
Wyrok powyższy został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Pismem z [...] lutego 2018 r. I. i Z. B. zwrócili się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. (PINB) o kontrolę inwestycji w postaci budowy elektrowni fotowoltaicznej przy ul. W. w W. gm. M.. W dniu [...] lutego 2020 r. ŚWINB w Katowicach przeprowadził oględziny instalacji fotowoltaicznej. W toku postępowania ustalono, że przedmiotowa instalacja fotowoltaiczna zrealizowana na działkach nr [...],[...] oraz [...],[...],[...],[...],[...],[...] składa się z następujących elementów: 96 sztuk paneli fotowoltaicznych ustawionych na stalowej konstrukcji wsporczej, umocowanej na 14 słupach stalowych (przedni rząd od strony posesji W. 17-6 słupów, drugi rząd - 8 słupów), 6 słupów wysokości 1,8 m przymocowanych za pomocą kotew stalowych do 6 fundamentów betonowych o wymiarach 60 x 80 cm, 8 słupów wysokości około 3 m na konstrukcji jezdnej przymocowanej za pomocą kotew do 8 fundamentów o wymiarach 40 x 250 cm. Według oświadczenia inwestorów J. S. i P. S. (dalej też powoływani jako skarżący lub inwestorzy) przedmiotowe stopy fundamentowe posadowione są na głębokości 1 m. Ponadto instalacja składa się z 15 paneli fotowoltaicznych zamocowanych na dachu budynku przy ul. W. Dodatkowo wg oświadczenia inwestorów w skład instalacji wchodzi: 1. okablowanie znajdujące się w podmurówkach ogrodzeń na granicy z działką przy ul. W. oraz przy granicy z działką drogową, 2. falowniki fotowoltaiczne wraz z zestawem akumulatorów. Pomiędzy stopami fundamentowymi znajduje się warstwa kruszywa grubości ok. 10 cm. Stopy fundamentowe znajdują się w odległości, ok. 2 m od granicy z działkami I. i Z. B. oraz ok. 2,3-2,4 m od granicy z działką drogową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty