09.08.2023

Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. I OSK 1314/21

Pomoc społeczna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Marian Wolanin (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 grudnia 2020 r. sygn. akt I SA/Wa 2051/18 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 1 grudnia 2020 r., sygn. akt I SA/Wa 2051/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. P. (dalej: skarżący, skarżący kasacyjnie) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. (dalej: organ II instancji, SKO) z [...] września 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego.

W skardze kasacyjnej od przywołanego wyroku pełnomocnik skarżącego zarzucił naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj.: art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 259) - dalej: ppsa, w zw. z art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901) – dalej: ups, poprzez nieuwzględnienie skargi na decyzję organu II instancji i zaniechanie uchylenia decyzji organów obu instancji w całości w sytuacji, gdy ww. ustawa nie wymaga, aby wnioskujący o zasiłek celowy posiadał tytuł prawny do lokalu, a taka przesłanka została w toku postępowania przez organy orzekające dowolnie wykreowana i stanowiła podstawę odmowy udzielenia zasiłku; art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ppsa w zw. z art. 40 ust. 1 ups poprzez nieuwzględnienie skargi na decyzję organu odwoławczego z 19 września 2018 r. i zaniechanie uchylenia tej decyzji w całości w sytuacji, gdy spełnione zostały przesłanki z art. 40 ust. 1 ups uzasadniające przyznanie zasiłku celowego na remont, bowiem zajmowany przez skarżącego lokal mieszkalny uległ zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego, tj. pożaru i skarżący poniósł straty uniemożliwiające mu zaspokajanie podstawowych potrzeb egzystencjalnych; art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ppsa w zw. z art. 7 kpa w zw. z art. 77 § 1 kpa w zw. z art. 107 § 3 kpa poprzez ich niezastosowanie skutkujące błędnym uznaniem, że zachodzą przesłanki do oddalenia skargi w sytuacji, gdy w sprawie nie ustalono stanu faktycznego sprawy bowiem zaniechano wyjaśnienia, w jakim stanie technicznym znajdował się lokal, poprzez lakoniczne wskazanie, że mieszkanie wymaga gruntownego remontu, który nie zalicza się do kategorii "drobnych remontów", co skutkowało dowolną oceną tego materiału; art. 141 § 4 ppsa poprzez bezkrytyczne zaaprobowanie i niedostateczne wyjaśnienie przez Sąd stanu prawnego rozpoznawanej sprawy oraz całkowite pominięcie stanowiska strony skarżącej i brak odniesienia się przez Sąd I instancji do podniesionych w skardze zarzutów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne