06.02.2024

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. I OSK 1058/22

W sprawach dotyczących skierowania osoby do domu pomocy społecznej decyzja administracyjna wydawana na podstawie art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej dotyczy wyłącznie osoby, której sprawę dotyczy, a interes prawny do wniesienia skargi oraz skargi kasacyjnej posiada jedynie ta osoba lub jej przedstawiciel ustawowy. Inne osoby, nawet będące członkami rodziny osoby, której dotyczy decyzja, nie posiadają legitymacji do kwestionowania takich decyzji w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Jakub Zieliński (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 8 lutego 2022 r. sygn. akt II SA/Ol 888/21 w sprawie ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 23 sierpnia 2021 r. nr SKO.81.210.2021 w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej w skrócie: "Sąd I instancji" lub "WSA") wyrokiem z 8 lutego 2022 r. o sygn. akt II SA/Ol 888/21 oddalił skargę A.Z. (dalej w skrócie: "Skarżąca" lub "Strona") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie (dalej: "SKO", "Kolegium") z dnia 23 sierpnia 2021 r. nr SKO.81.210.2021 w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia 21 kwietnia 2021 r. działający z upoważnienia Prezydenta O. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w O. (organ I instancji) skierował T.D. (dalej w skrócie: "Wnioskodawczyni") do domu pomocy społecznej przeznaczonego dla osób przewlekle somatycznie chorych.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła A.Z.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie decyzją z dnia 23 sierpnia 2021 r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Kolegium wyjaśniło, że T.D. nie jest osobą ubezwłasnowolnioną częściowo lub całkowicie i jej wola umieszczenia w domu pomocy społecznej, wyrażona we wniosku z 26 listopada 2020 r. nie może budzić wątpliwości. Ponadto zainteresowana w piśmie z 13 maja 2021 r. w reakcji na informację o wpisaniu jej na listę oczekujących do przyjęcia w DPS "[...]" w O., zwróciła się z prośbą o umieszczenie jej w DPS przy ul. [...] w O., motywując prośbę zatrudnieniem tam jej córki oraz dobrą opinią placówki. Niewątpliwie zatem T.D. jest zainteresowana umieszczeniem jej w domu pomocy społecznej, a wolę swą wyraziła jasno i wyraźnie. Z dokumentacji zawartej w aktach sprawy wynika niezbicie, że T.D. wymaga całodobowej opieki na stałe ze względu na stan zdrowia i wymaga umieszczenia w domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych. T.D. porusza się przy pomocy balkonika, wymaga pomocy przy podstawowych czynnościach dnia codziennego (ma problemy z podstawowymi czynnościami typu ubieranie się itd.). Zakres oferowanej przez gminę pomocy w formie usług opiekuńczych jest w ocenie organu odwoławczego niewystarczający ze względu na jej stan zdrowia. W ocenie SKO przesłanki określone w art. 54 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do umieszczenia w domu pomocy społecznej zostały spełnione.

W skardze do WSA w Olsztynie na powyższą decyzję A.Z. podniosła, iż stan zdrowia T.D. nie jest na tyle zły, aby kwalifikowała się do pobytu w DPS-ie dla osób somatycznie chorych. Ze znajdującego się zaś w aktach sprawy orzeczenia o niepełnosprawności wynika okoliczność zupełnie odmienna, iż takiego pobytu ona nie wymaga (nie dotyczy) i nie wymaga stałej opieki osób trzecich. Z akt sprawy nie wynika, aby T.D. poddana była leczeniu lub rehabilitacji. Tym samym skierowanie jej do DPS-u może okazać się przedwczesne i szkodliwe dla wnioskodawczyni (odcięcie od kontaktów z rodziną, kontakt w zasadzie ograniczony do osób w podeszłym wieku i niedołężnych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne