28.04.2022

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 288/22

Działalność gospodarcza

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewcz po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w Gliwicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 września 2021 r. sygn. akt III SA/Gl 643/21 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w Gliwicach na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 15 marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów oraz wykreśleniu z rejestru przedsiębiorców oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 września 2021 r., sygn. akt III SA/Gl 643/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Prokuratora Okręgowego w Gliwicach na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 15 marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów oraz wykreślenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył Prokurator Okręgowy w Gliwicach zaskarżając go w całości i wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości oraz jednoczesne uchylenie decyzji SKO w Bielsku-Białej z dnia 15 marca 2021 r.

Zaskarżonemu orzeczeniu działając na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm. dalej "p.p.s.a.") zarzucił naruszenie:

1) przepisu postępowania, a to art. 151 p.p.s.a., poprzez oddalenie skargi w wyniku uznania, że zaskarżona decyzja odpowiada prawu, w sytuacji, gdy decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia 15 marca 2021 r., narusza przepisy postępowania z art. 107 § 1 pkt 6 i § 3 k.p.a. w zw. z art. 11 k.p.a. i art. 15 k.p.a., albowiem organ administracji publicznej zaniechał prawidłowego uzasadnienia faktycznego i prawnego decyzji o utrzymaniu w mocy decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji w sprawie odmowy wydania decyzji w przedmiocie zakazu prowadzenia przez przedsiębiorcę stacji kontroli pojazdów, co dowodzi zaniechania merytorycznego rozpoznania sprawy co do swojej istoty w dwóch instancjach, które to naruszenie uniemożliwia merytoryczną kontrolę zasadności decyzji i sprawia, że decyzja nie realizuje ustawowej zasady przekonywania, co w konsekwencji powinno doprowadzić do słusznego zastosowania przez Sąd orzekający art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. i uchylenia zaskarżonej decyzji w całości z powodu istotnego naruszenia prawa, przy czym uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne