30.11.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. I FSK 1347/22

Podatkowe postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1763/21 w sprawie ze skargi N. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2014 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 31 marca 2022 r. w sprawie o sygn. III SA/Wa 1763/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, Sąd pierwszej instancji) w sprawie ze skargi N. F. (dalej: Strona, Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: DIAS, organ odwoławczy) z dnia 19 maja 2021 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2014 r. - uchylił zaskarżoną decyzję (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).

1.2. Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją z dnia 19 maja 2021 r. DIAS utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w W. (dalej: NUC-S) z dnia 28 grudnia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2014 r.

Organ odwoławczy w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wyjaśnił, że Skarżący miał niewielkie pojęcie o rzekomo prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Zdaniem organu materiał dowodowy zebrany w sprawie niezbicie stanowi, że to ojciec Skarżącego – T. F. prowadził niezgłoszoną działalność gospodarczą. W uzasadnieniu decyzji organ uwzględnił także okoliczność, że Sąd Okręgowy w S. prawomocnym wyrokiem z 6 grudnia 2006 r. zakazał T. F. prowadzenia działalności gospodarczej i pełnienia funkcji zarządczych w spółkach przez okres 10 lat za kierowanie grupą przestępczą osób – właścicieli, udziałowców zarządzających podmiotami zamieszanymi w eksport dotowanego cukru, który był sprzedawany na terenie Polski. DIAS wskazał także m.in. na zeznania podejrzanych i świadków, pozyskanych z akt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w W. sygn. akt [...] z których wynika, że T. F. w okresie nie krótszym niż od 2012 r. kierował zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych, poprzez niewykazywanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (siatki podtynkowej, ubrań, obuwia, AGD, elektroniki, ozdób świątecznych, zabawek dla dzieci, itp.) pochodzenia chińskiego w procedurze uproszczonej. Podmioty wykorzystane dla tych celów działały jako "znikające podmioty". DIAS odwołał się również do stenogramów podsłuchów rozmów telefonicznych od listopada 2012 r. do czerwca 2013 r. pochodzące z akt ww. śledztwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne