13.07.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. I FSK 464/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 3 października 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 264/18 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 31 stycznia 2018 r., nr 0601-IOV-1.4103.8.2017.79 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od maja 2012 r. do października 2013 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 3 października 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 264/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę E.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 31 stycznia 2018 r. o nr 0601-IOV-1.4103.8.2017.79 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja 2012 r. do października 2013 r.

Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że organy podatkowe zakwestionowały na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) prawo skarżącej do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur wystawionych przez 13 kontrahentów, dokumentujących nabycie urządzeń Apple i Samsung, na łączną kwotę netto 170.271.502,75 zł. Organy ustaliły, że faktury te nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, lecz stanowiły element karuzeli podatkowej, w której skarżąca świadomie uczestniczyła. W konsekwencji, określono także na podstawie wystawionych faktur kwoty podatku do zapłaty, o którym mowa w art. 108 ust. 1 cyt. ustawy.

Analiza skargi, w której nie kwestionowano w zasadzie karuzelowego obrotu telefonami, lecz powoływano się na brak świadomości skarżącej co do oszukańczego charakteru zakwestionowanego łańcucha dostaw, nie doprowadziła do uchylenia zaskarżonej decyzji podatkowej. W opinii Sądu I instancji organy prawidłowo ustaliły stan faktyczny i miały podstawy do weryfikacji rozliczeń skarżącej w zakresie podatku od towarów i usług. W szczególności Sąd podzielił stanowisko organów, że skarżąca była świadomym uczestnikiem oszukańczego procederu. Transakcje zakupu i sprzedaży zawierane były w ciągu krótkiego czasu, należności były regulowane często przed wystawieniem faktury lub tego samego dnia. Sąd podkreślił, że skarżąca przeprowadzała wielomilionowe transakcje, dokonując zakupu drogiego sprzętu elektronicznego nie od producenta ani przedstawiciela, lecz od nieznanych spółek, godząc się tym samym, że źródło pochodzenia tego towaru pozostanie nieznane, nie podejmując żadnych prób zweryfikowania poprzedniego uczestnika łańcucha dostaw. Skarżącej nie interesowała jakość, warunki gwarancji i serwisu, nie zawarła umów pisemnych, nie potrafiła opisać sposobu nawiązania i przebiegu współpracy i kontaktów handlowych z kontrahentami, nie rejestrowała numerów IMEI nabywanych telefonów, nadto w niektórych przypadkach wskazywała na płatności w gotówce w znacznych rozmiarach, ale nie potrafiła wskazać kto i komu dokładnie płacił za wykazane w fakturach towary. Nie wzbudził jej podejrzeń tzw. odwrócony obieg finansowy i fakturowy. Korzystanie z centrum logistycznego D. pozwalało na wewnątrzmagazynowe przemieszczanie towarów, które nigdy nie trafiały do ostatecznych odbiorców. Uczestnicy łańcucha dostaw dążyli do jego wydłużenia, a transakcje przebiegały błyskawicznie i bez żadnego ryzyka handlowego. Wskazano nadto na brak zainteresowania dostawcami towarów i ich wiarygodnością, działanie skarżącej w tym zakresie ograniczało się jedynie do formalnej weryfikacji, polegającej na kontroli dokumentów rejestrowych, zaś wystąpienie do organu o potwierdzenie zgodności złożonych przez jednego z kontrahentów deklaracji VAT-7 nastąpiło po zafakturowaniu transakcji.

W skardze kasacyjnej wywiedzionej od powyższego wyroku, pełnomocnik skarżącej zarzucił:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne