29.09.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 września 2021 r., sygn. I FSK 197/18

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 29 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. [...] sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 listopada 2017 r. sygn. akt I SA/Sz 1287/16 w sprawie ze skargi A. [...] sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 31 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od maja do grudnia 2013 r. oraz od stycznia do kwietnia 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. [...] sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. akt I SA/Sz 1287/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A.. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 31 października 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od maja do grudnia 2013 r. oraz od stycznia do kwietnia 2014 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że organy podatkowe ustaliły, iż faktury wystawione przez skarżącą spółkę na rzecz firmy A. w G., E. sp. z o.o. w S., E. sp. z o.o. w S., P. sp. z o.o. w S. oraz firm U. w D. i F. w G. nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a więc ma do nich zastosowanie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t,j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz.1045 z późn. zm.). Ponadto w oparciu o art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a cyt. ustawy organy zakwestionowały prawo spółki do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez firmy A., P. w S., Z. w G. oraz P. sp. z o.o. z siedzibą w S., również z uwagi na ustalenie, że faktury te nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

W ocenie Sądu I instancji zebrany materiał dowodowy potwierdza dokonane przez organy ustalenia faktyczne. O nierzetelności zakwestionowanych faktur świadczą zarówno decyzje podatkowe wydane w stosunku do kontrahentów skarżącej spółki, jak i dowody dopuszczone w przedmiotowym postępowaniu podatkowym, jak faktury, deklaracje podatkowe oraz przesłuchanie świadków. Za szczególnie istotne uznano w tym zakresie zeznania D. K., będącej zarówno udziałowcem skarżącej spółki, jak i księgową w firmie A., które spójnie z zeznaniami innych świadków opisywały proceder obrotu pustymi fakturami. W ocenie Sądu, zasadne było również włączenie w poczet materiału dowodowego aktu oskarżenia przeciwko m.in. J., M., D., D. J., A. K. i G. M., których oskarżono o czyny związane z działaniem w grupie przestępczej mającej na celu uszczuplenie należności publicznoprawnych. W okolicznościach niniejszej sprawy konieczne było ponadto uwzględnienie wiążących ustaleń sądu karnego wynikających z wyroku skazującego wydanego w dniu 12 grudnia 2016 r. w sprawie o sygn. akt [...] w stosunku do osób powiązanych ze skarżącą spółką (tj. A. K., D. J. i G. M.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne