Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. I FSK 1630/20
Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 czerwca 2020 r. sygn. akt I SAB/Łd 10/20 w sprawie ze skargi M. K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w L. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2015 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.
1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, wyrokiem z 10 czerwca 2020r., sygn. akt I SAB/Łd 10/20 oddalił skargę M. K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w L. w przedmiocie postępowania kontrolnego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2015 roku. Wymieniony wyrok oraz pozostałe orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego: http://orzeczenia.nsa.gov.pl.
1.2 Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji nie stwierdzając przewlekłości w sprawie podał, że celowe czynności zostały podjęte już w dniu wszczęcia postępowania, a nadto organ każdorazowo przedłużając termin zakończenia kontroli zawiadamiał o tym fakcie stronę, wskazując okoliczności uzasadniające takie przedłużenie oraz datę przewidywanego zakończenia kontroli. W uzasadnieniach tych postanowień organ wskazywał na konieczność zgromadzenia materiału dowodowego z wielu źródeł, a także potrzebę jego analizy i weryfikacji. Sąd pierwszej instancji stwierdził też, że liczne czynności postępowania kontrolnego były podejmowane sukcesywnie, w miarę uzyskanych materiałów w odpowiedzi na wcześniejsze wezwania lub w związku z ich brakiem. Wskazano, że organ kontroli kilkukrotnie wzywał podatnika do przedłożenia dokumentacji i złożenia wyjaśnień w dniach: 26 kwietnia 2017r., 5 czerwca 2017r., 26 września 2018r., 14 maja 2019r. Nadto, kilkukrotnie zwracał się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. o przekazanie informacji i wskazanie na poczynione ustalenia. Oceniono, że uzyskanie i weryfikacja szeregu dokumentów i informacji o kontrahentach strony nadesłanych w odpowiedzi na wezwanie organu pierwszej instancji od właściwych naczelników urzędów skarbowych była czasochłonnym procesem. Czasochłonna była także wnikliwa analiza obszernego materiału pozyskanego od kontrolowanego w zestawieniu z dokumentacją otrzymaną od kontrahentów i krajowych instytucji państwowych, czego wynikiem było wzywanie skarżącego do złożenia wyjaśnień. Zaznaczono też, że mimo wcześniejszych starań dopiero 20 grudnia 2019r. udało się pozyskać materiały ze śledztwa o sygn. akt [...], które wymagały weryfikacji i analizy. Organ był także zmuszony oczekiwać na odpowiedź od zagranicznej administracji podatkowej. Zdaniem Sądu lektura akt administracyjnych niniejszej sprawy uzasadnia ocenę, iż Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w L. podejmował czynności bez zbędnej zwłoki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty