24.09.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 24 września 2020 r., sygn. I OSK 504/20

Pomoc społeczna; Administracyjne postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia WSA del. Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 24 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 września 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 1340/19 w sprawie ze skargi T. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oraz stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 września 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 1340/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - po rozpoznaniu skargi T. D. (dalej, jako: skarżący) - uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oraz stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Prezydent Miasta P. decyzją z [...] października 2017 r. przyznał skarżącemu świadczenie wychowawcze na córkę A. D. w wysokości 500 zł miesięcznie na okres od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r. Decyzja ta uchylona została następnie decyzją tego organu z [...] sierpnia 2018 r. Następnie decyzją z [...] września 2018 r. Prezydent Miasta P. uznał kwotę wypłaconego świadczenia wychowawczego za okres od 1 listopada 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. w wysokości 4000 zł za świadczenie nienależnie pobrane i zobowiązał skarżącego do zwrotu tej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczenia wychowawczego, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Skarżący pismem z dnia 13 marca 2019 r. wniósł odwołanie od powyższej decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu wskazał, że decyzje kierowane na jego nazwisko odbierane były przez żonę, z którą po rozwodzie miał złe relacje. Decyzje te nie zostały mu przekazane, a w konsekwencji nie mógł się od nich odwołać. Skarżący dopiero w dniu 15 lutego 2019 r. (piątek), podczas dokonywania płatności kartą płatniczą, dowiedział się, że ma zajęcie egzekucyjne przez urząd skarbowy. W dniu 18 lutego 2019 r. udał się do Urzędu Skarbowego w P. w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, gdzie skierowano go do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W dniu 19 lutego 2019 r. wystąpił o udostępnienie akt niniejszej sprawy. Akta udostępniono skarżącemu w dniu 7 marca 2019 r. i dopiero wtedy dowiedział się o wydanej decyzji. Do wniosku o przywrócenie terminu, skarżący załączył oświadczenie byłej żony z 13 marca 2019 r., w którym wskazano, że od listopada 2017 r. do lipca 2018 r. byli małżonkowie mieszkali wraz z dziećmi w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Wspólnie prowadzili gospodarstwo domowe i utrzymywali dzieci. Razem dysponowali również świadczeniem wychowawczym "500+". W podanym okresie pobyt dzieci był zarówno przy matce, jak i przy ojcu, zaś całe świadczenie przeznaczane było na ich potrzeby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne