04.12.2019

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 3056/18

Ewidencja ludności

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 lipca 2018 r. sygn. akt IV SA/Po 1231/17 w sprawie ze skargi W. T. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie zameldowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 lipca 2018 r. sygn. akt IV SA/Po 1231/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę W. T. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie zameldowania.

Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że za podstawę wyrokowania Sąd przyjął następujące ustalenia:

Wnioskiem z dnia 8 sierpnia 2017 r. J.T. wystąpiła do Prezydenta Miasta [...] o zameldowanie jej wraz z małoletnią córką A. W. na pobyt stały w lokalu nr [...] przy ul. [...]w [...], w którym zamieszkują od listopada 2015 r. Strona wskazała, że właścicielka mieszkania W. T. - matka wnioskodawczyni nie wyraża zgody na zameldowanie jej i córki A. W.

Decyzją z dnia [...] września 2017 r. nr [...]Prezydent Miasta [...], na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017 r. poz. 657) zwanej dalej w skrócie "u.e.l.", zameldował J.T. i małoletnią A.W. na pobyt stały w wymienionym wyżej lokalu. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że z pisma z dnia 21 sierpnia 2017 r. oraz zeznań W.T. z dnia 4 września 2017 r. wynika, że jej córka i wnuczka zamieszkują w lokalu nr [...] przy ul. [...]w [...] od dnia 10 listopada 2015 r. Zajmują one jeden z dwóch pokoi w mieszkaniu, gdzie przechowują swoje rzeczy osobiste. Córka i wnuczka mają swobodny dostęp do mieszkania. Strona oświadczyła, że z uwagi na agresywne zachowanie córki skutkujące częstymi interwencjami Policji, zgadza się jedynie na zameldowanie wnuczki, ale nie córki. Wcześniejsza zgoda na zamieszkanie J. T. wynikała z faktu, że nie miała ona miejsca, w którym mogłaby zamieszkać wraz z dzieckiem. W dniu 4 września 2017 r. J. T. zeznała, podobnie jak matka wnioskodawczyni, że stale zamieszkuje wraz z córką w rozważanym mieszkaniu od dnia 10 listopada 2015 r. Lokal ten stanowi ich jedyne miejsce stałego pobytu i koncentrują tam swoje życie. W mieszkaniu tym wnioskodawczyni zajmuje wraz z córką jeden z pokoi, w którym przechowują rzeczy osobiste. J. T. posiada klucze do mieszkania i ma do niego swobodny dostęp. Wobec powyższych okoliczności organ pierwszej instancji uznał, że bezspornym zamieszkiwanie przez J. T. i A. W. w lokalu nr [...] przy ul. [...]w [...], co miało decydujące znaczenie dla zameldowania wymienionych osób pod wskazanym adresem. Brak zgody skarżącej nie podlegał natomiast uwzględnieniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne