19.01.2022

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. II OSK 159/19

W ramach postępowania o wymeldowanie nie wystarczy stwierdzenie, że osoba nie przebywa fizycznie w miejscu zameldowania stałego; konieczne jest również ustalenie, czy osoba ta trwale i dobrowolnie zerwała więzi z tym miejscem oraz czy uczyniła inny lokal swoim centrum życiowym. Ustalenie tego wymaga analizy całości okoliczności faktycznych i życiowych, w tym miejsca pracy, charakteru zatrudnienia, częstotliwości wyjazdów oraz innych czynników wskazujących na centrum interesów osobistych i majątkowych danej osoby.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 września 2018 r., sygn. akt II SA/Gl 419/18 w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2018 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz S. M. kwotę 677 (sześćset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 3 września 2018 r., sygn. akt II SA/GL 419/18, oddalił skargę S. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2018 r., nr [...], w przedmiocie wymeldowania.

Wyrok został podjęty w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...], na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2017 r. poz. 657 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku J. i R. K., orzekł o odmowie wymeldowania S. M. z miejsca pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. K. [...] w C. Organ wskazał, że decyzja o wymeldowaniu może zapaść, gdy osoba opuściła miejsce pobytu stałego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Podniósł, że w trakcie przeprowadzonej w dniu 19 grudnia 2017 r. rozprawy pełnomocnik wnioskodawców oświadczyła, że według informacji uzyskanych od nich S. M. nie zamieszkuje w lokalu nr [...] przy ul. K. [...] w C. od kilku lat, a jedynie jest tam widywana. Z kolei S. M. oświadczyła, że zamieszkuje w lokalu nr [...] przy ul. K. [...] w C., a czasowe nieobecności w lokalu związane są z wykonywaniem funkcji życiowych. Inni świadkowie nie stwierdzili kategorycznie, czy S. M. zamieszkuje w przedmiotowym lokalu. Organ uznał, że w przedmiotowej sprawie nie została spełniona przesłanka faktycznego opuszczenia lokalu. S. M. wyjeżdża na różne okresy czasu i jej pobyt w przedmiotowym lokalu nie może być ciągły. Nie znaczy to jednak, że swoje centrum życiowe przeniosła w inne miejsce niż miejsce zameldowania na pobyt stały. Dlatego nawet długotrwałe opuszczenie miejsca stałego zameldowania nie stanowi przeszkody do utrzymania dotychczasowego zameldowania stałego. Samo opuszczenie danej nieruchomości w związku z czasowymi wyjazdami nie uprawnia do wymeldowania z dotychczasowego miejsca pobytu stałego. W konkluzji uznano, że nie została spełniona przesłanka wymeldowania z art. 35 ww. ustawy, tj. nie opuszczono miejsca stałego pobytu bez dopełnienia obowiązku wymeldowania się.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne