04.12.2018

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 359/18

Ewidencja ludności

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 października 2017 r. sygn. akt II SA/Wr 539/17 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od K. K. na rzecz Wojewody [...] kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 października 2017 r., sygn. II SA/Wr 539/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi K. K. na decyzję Wojewoda [...] z dnia [...] maja 2017 r., nr [...], w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego

- uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Wnioskiem z dnia 5 stycznia 2017 r. K. P. wystąpiła do Burmistrza [...] o wymeldowanie swojego syna, K. K. z miejsca stałego pobytu w lokalu mieszkalnym położonym przy ul. [...][...] w Z. Ś.. Decyzją z dnia [...] marca 2017 r., nr [...], organ I instancji, powołując w podstawie prawnej m.in. art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności ("u.e.l.") orzekł o wymeldowaniu K. K. z pobytu stałego w ww. lokalu. Po rozpatrzeniu odwołania wymeldowanego, Wojewoda [...] opisaną na wstępie decyzja z dnia [...] maja 2017 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy ustalił, że K. K. nie zamieszkuje w przedmiotowym lokalu od dnia 29 grudnia 2016 r., co zostało potwierdzone również przez wymeldowanego. Od około 10 lat K. K. przebywał zagranicą razem ze swoją partnerką, a w tym czasie sporadycznie przyjeżdżał do miejsca stałego zameldowania. W listopadzie 2016 r. wraz ze swoją partnerką postanowił wrócić do Polski i zamieszkał w przedmiotowym lokalu. Z czasem między wnioskodawczynią a jej synem i jego partnerką zaczęło dochodzić do nieporozumień i konfliktów wynikających ze wspólnego zamieszkiwania. Ostatecznie wnioskodawczyni kazała im się wyprowadzić i oddać klucze do lokalu. K. K. wraz z partnerką zabrali swoje rzeczy i opuścili lokal, a wnioskodawczyni wymieniła zamki w drzwiach. W czasie wyprowadzki wymeldowany nie wezwał i nie poinformował policji, że wnioskodawczyni uniemożliwiła mu dostęp do mieszkania. Nie podjął także żadnych innych działań prawnych, które mogłyby wskazywać na brak zaistnienia przesłanki dobrowolności opuszczenia lokalu. Zdaniem organu za podjęcie skutecznych działań prawnych w celu powrotu do miejsca stałego zameldowania nie można uznać faktu, że przy udziale policji wszedł on do przedmiotowego lokalu, spędził tam jedną noc przed mającymi nastąpić następnego dnia oględzinami, po czym po oględzinach opuścił mieszkanie i już tam nie wrócił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne