Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. II OSK 788/18
Ewidencja ludności
Dnia 24 stycznia 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2019 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 października 2017 r. sygn. akt II SA/Gl 345/17 w sprawie ze skargi H.P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] 2017 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku meldunkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 października 2017 r. sygn. II SA/Gl 345/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: "WSA"), oddalił skargę H.P. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Wojewody Śląskiego (dalej: "Wojewoda") z dnia [...]2017 r. nr [...]w przedmiocie obowiązku meldunkowego.
W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną:
do Prezydenta Miasta Częstochowy (dalej: "Prezydent") wpłynął wniosek A.P. (dalej: "Wnioskodawczyni") z dnia [...]2016 r. o wymeldowanie Skarżącej z lokalu położonego w Cz. przy ul. [...], następnie zmieniony na anulowanie czynności materialno-technicznej polegającej na zameldowaniu. We wniosku wskazano, że centrum spraw życiowych Skarżącej mieści się w L.. Świadkowie przesłuchani w ramach prowadzonych czynności zeznali, że nigdy pod wskazanym adresem Skarżącej nie spotkali. Lokal nie nadaje i nigdy nie nadawał się do zamieszkania. Brak tam dostępu do wody i kanalizacji. Pomieszczenia stoją puste i nieużywane. Próby uzyskania od Skarżącej stanowiska w sprawie były bezskuteczne - wskazywała ona, że stan zdrowia nie pozwala na uczestnictwo w czynnościach organu. Skarżąca odmówiła także wypowiedzenia się w formie pisemnej. Również oględziny lokalu wykazały, że brak jest doprowadzonej energii elektrycznej i wody, pomieszczenia są puste. Przy takim materiale dowodowym Prezydent, decyzją z dnia [...]2016 r. nr [...], orzekł o anulowaniu czynności materialno-technicznej w postaci zarejestrowania na pobyt stały Skarżącej w przedmiotowym lokalu. W uzasadnieniu wskazał, że z zebranego materiału dowodowego wynika jednoznacznie, że Skarżąca nigdy w tym lokalu nie zamieszkiwała. Zatem czynność materialno-techniczna polegająca na zameldowaniu była dokonana wadliwie (bez zaistnienia przesłanki zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu). Po rozpatrzeniu odwołania Skarżącej i W.P. (dalej: "Uczestnik"), Wojewoda utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję uznając, że zarówno ustalenia, jak i wywiedzione z nich skutki prawne są prawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty