Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2019 r., sygn. II OSK 2087/19
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 105/19 w sprawie ze sprzeciwu W.K. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 20 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 105/19, oddalił sprzeciw W.K. (dalej: "Skarżący") od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie obiektu budowlanego.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta R. przeprowadził postępowanie administracyjne w sprawie obiektu budowlanego, zlokalizowanego na działce nr [...] obr. [...] położonej w R., przy ul. [...]. W ramach prowadzonego postępowania ustalił, że decyzją z [...] grudnia 1992 r., nr [...], Prezydent Miasta R. udzielił M. i W.K. pozwolenie na budowę inwestycji, obejmującej tymczasową wiatę na składowanie materiałów budowlanych na okres 3 lat oraz trwałe ogrodzenie działki. W toku postępowania odebrano zeznania świadków, z których wynikało, że tymczasowa wiata została rozebrana w 1994 r., a w jej miejsce wzniesiony został nowy obiekt budowlany.
Decyzją z [...] września 2018 r., nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta R. umorzył w całości wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie tego obiektu, uznając je za bezprzedmiotowe. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że nowo wybudowany obiekt został wzniesiony bez wymaganego ówczesnymi przepisami pozwolenia na budowę. Jednocześnie organ wskazał, że właściwe przepisy przewidują możliwość zalegalizowania takiego obiektu, jeżeli nie zachodzą przesłanki obligujące go do nakazania rozbiórki takiego obiektu. Podkreślił, że nakaz rozbiórki wydawany jest przypadku gdy obiekt znajduje się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo przeznaczony jest pod innego rodzaju zabudowę albo gdy powoduje lub spowodowałby niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia albo niedopuszczalne pogorszenie warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia. Z uwagi na powyższe organ wskazał, że teren, na którym zlokalizowany jest sporny obiekt, był objęty postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującymi w tej lokalizacji główną ulicę tranzytową z rezerwą na jej poszerzenie do przekroju dwujezdniowego. Plan ten utracił moc obowiązującą w dniu [...] grudnia 2003 r., a teren zajęty przez obiekt nie jest obecnie objęty żadnym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a zatem nie narusza przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Organ stwierdził także, że działka, na której posadowiony jest sporny obiekt budowlany, została odrolniona w 1992 r., a na skutek zmiany obowiązujących przepisów o usytuowaniu obiektów budowlanych nie stwierdzono naruszenia przepisów prawa budowlanego. Ponadto organ uwzględnił, że w odrębnym postępowaniu administracyjnym została w 2010 r. przedłożona ekspertyza techniczna wskazująca, że obiekt spełnia obowiązujące przepisy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy, sanitarnym, warunków zabezpieczenia przed pożarem i nie zagraża życiu ludzi w żaden z możliwych sposobów oraz odrębna ekspertyza wskazująca, że wiata została wybudowana prawidłowo zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i nie powoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty