26.02.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5649/16

Transport

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 września 2016 r. sygn. akt III SA/Gd 493/16 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. K. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 września 2016 r. (sygn. akt III SA/Gd 493/16) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: WSA), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej: ppsa), oddalił skargę M. K. (dalej: skarżący) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: GITD) z [...] lutego 2016 r. (nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] sierpnia 2015 r. w [...] na drodze dojazdowej do ogrodu zoologicznego został zatrzymany do kontroli ośmioosobowy samochód marki Volkswagen (nr rej. [...]), którym kierował I. S. (dalej: kierowca). W trakcie kontroli ustalono, że pojazdem była wykonywana przez skarżącego (prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą M. K. [...]) usługa okazjonalnego przewozu osób. Przewóz został zamówiony telefonicznie przez pracowników Pomorskiej Inspekcji Handlowej, przy czym zamówienia dokonano telefonując pod numer telefonu uwidoczniony na stronie internetowej oraz dostępny na ulotkach kolportowanych na terenie Trójmiasta. Kierowca wydał pasażerom paragon z kasy fiskalnej potwierdzający wykonaną usługę zarobkowego przewozu osób. Stwierdzono, że na samochodzie umieszczone jest oznaczenie w postaci pasa z szachownicą koloru żółto-czarnego, przy czym pasy szachownicy umieszczono na obu bokach pojazdu, a na każdym pasie umieszczono dodatkowo po dwa znaki graficzne przedstawiające [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne