21.11.2018

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. II OSK 2851/16

Organizacje społeczne; Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia "M." z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lipca 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 2199/15 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia "M." z siedzibą w O. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 13 lipca 2015 r., znak: ... w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 lipca 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 2199/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia "M." z siedzibą w O. (dalej jako Stowarzyszenie) na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 13 lipca 2015 r., znak: ... w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że zaskarżone postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 13 lipca 2015 r. nie narusza prawa. Kontrolowanym postanowieniem organ utrzymał w mocy postanowienie O. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 18 czerwca 2014 r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych budynku dworu zlokalizowanego na działce nr ... przy ul. W. ... w P. oraz o odmowie dopuszczenia Stowarzyszenia do udziału w tym postępowaniu. Wskazane postanowienia zapadły w związku z wnioskiem Stowarzyszenia z dnia 8 kwietnia 2014 r. o wszczęcie postępowania w ww. przedmiocie. Zgodnie z art. 31 § 1 K.p.a. organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem wszczęcia postępowania lub dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. Organ administracji publicznej uznając żądanie organizacji społecznej za uzasadnione, postanawia o wszczęciu postępowania z urzędu lub o dopuszczeniu organizacji do udziału w postępowaniu (art. 31 § 2 K.p.a.). Z treści art. 31 § 1 K.p.a. wynika, że uwzględnienie opartego na tym przepisie żądania organizacji społecznej uzależnione jest od kumulatywnego spełnienia dwóch przesłanek: 1) żądanie musi być uzasadnione celami statutowymi organizacji, musi zatem istnieć merytoryczne powiązanie przedmiotu postępowania administracyjnego z celami i zakresem działania (przedmiotem działalności) organizacji społecznej, 2) przemawia za tym interes społeczny. Spełnienie powyższych warunków podlega ocenie właściwego organu administracji, przy czym niespełnienie chociażby jednego z nich powoduje, że organ administracji winien odmówić wszczęcia postępowania czy dopuszczenia organizacji do udziału we wszczętym już postępowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne