Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 2531/17
Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 1244/16 w sprawie ze skargi [...] w L. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] marca 2016 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 1244/16 oddalił skargę [...] w L. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] marca 2016 r., znak [...], w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej.
Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] stycznia 2016 r, znak: [...], [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w L. stwierdził u A. W. (poprzednio Ś.) chorobę zawodową: choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa - wirusowe zapalenie wątroby typu C, wymienioną w poz. 26 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367).
Podstawą rozstrzygnięcia organu I instancji było orzeczenie lekarskie nr [...] z dnia 31 marca 2015 r., wydane po przeprowadzeniu postępowania diagnostyczno-orzeczniczego przez Instytut Medycyny Pracy w Ł., o rozpoznaniu u A. Ś. (obecnie W.), zatrudnionej w okresie od 10 października 2008 r. do 31 lipca 2012 r., na stanowisku pielęgniarki w [...] w L., ww. choroby zawodowej. W orzeczeniu tym stwierdzono, że nie można wykluczyć możliwości zakażenia zainteresowanej wirusem HCV podczas wykonywania zabiegu w dniu 12 maja 2011 r. Z oceny narażenia zawodowego sporządzonego w dniu 8 kwietnia 2013 r. wynikało wprawdzie, że osoba, po wykonaniu u której zabiegu igłą zakłuła się A. Ś. (obecnie W.) w dniu 12 maja 2011 r., nie jest wpisana do rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną: wirusowe zapalenie wątroby typu C prowadzonym w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w L., niemniej Instytut wskazał, że osoba ta nie była badana w kierunku anty HCV, brak jest również jakichkolwiek danych dotyczących jej ewentualnego zakażenia HCV. Powyższe potwierdził Wojewódzki Szpital Specjalistyczny [...] w L. wskazując, że była pensjonariuszka [...] w czasie leczenia w Szpitalu nie była badana w kierunku anty HCV. W konsekwencji, w ocenie Instytutu, nie można wykluczyć, że osoba ta mogła być źródłem zakażenia wirusem HCV dla A. Ś. (obecnie W.), a zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie dotyczącym chorób zawodowych wszelkie wątpliwości są rozstrzygane na korzyść pacjenta. Instytut uznał więc, że do zakażenia doszło podczas wykonywania czynności służbowych na stanowisku pielęgniarki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty