11.12.2018 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4270/16

Działalność gospodarcza

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Korycińska sędzia NSA Gabriela Jyż sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Naczelnej Rady Aptekarskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 maja 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 2859/15 w sprawie ze skargi M. S.-Z. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Naczelnej Rady Aptekarskiej na rzecz M. S.-Z. 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 maja 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. S.-Z. (skarżąca) na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały oraz utrzymanej nią w mocy uchwały Okręgowej Rady Aptekarskiej w K. nr [...] z dnia [...] lipca 2015 r. i zasądził od Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej na rzecz skarżącej kwotę 357 zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że: Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w K. (dalej Prezydium ORA) podjęło uchwałę Nr [...] z dnia [...] lipca 2015 r. opiniującą pozytywnie zamiar cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej "[...]" w K., przy ul. [...].

Naczelna Rada Aptekarska uchwałą z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] utrzymała w mocy wyżej wskazaną uchwałę Prezydium ORA.

W uzasadnieniu podkreśliło, że postępowanie prowadzone w przedmiocie wydania opinii w sprawach udzielania lub cofania zezwoleń na prowadzenie aptek lub hurtowni na wniosek wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, stanowi postępowanie pomocnicze dla postępowania głównego, jakim jest postępowanie w sprawie wydania decyzji przez WIF rozstrzygającej o udzieleniu lub cofnięciu zezwolenia. Z zaskarżonej uchwały wynika, że organ I instancji uznał ustalenia faktyczne dokonane przez organ inspekcji za wystarczające dla wykazania, że przedsiębiorca naruszył wymienione w uchwale przepisy Prawa farmaceutycznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne