08.02.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. II GSK 1650/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa128/16 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. we W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kujawsko- Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Bydgoszczy z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...]; 3. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz [A.] Sp. z o.o. w G. 1137 (tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA w Warszawie lub sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 29 listopada 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 128/16 oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. we W. (dalej: skarżąca lub Spółka) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: Inspektor, GIF) z [...] grudnia 2015 r. w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że 24 grudnia 2014 r. do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Bydgoszczy (dalej: organ pierwszej instancji) wpłynął wniosek Spółki o zmianę zezwolenia z [...] października 2001 r. na prowadzenie apteki ogólnodostępnej położonej w G. przy ul. W. [...]. Wniosek dotyczył zmiany nazwy apteki z "[M.]" na "[D.]" oraz zmiany oznaczenia podmiotu uprawnionego do prowadzenia apteki z [C.] sp. z o.o. w W. na [A.] Sp. z o.o. we W. Spółka uzasadniła wniosek faktem połączenia tych podmiotów na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: k.s.h.), poprzez przeniesienie całego majątku [C.] sp. z o.o. w W. na [A.] sp. z o.o. we W. Do pisma z 25 maja 2015 r. Spółka załączyła odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Organ pierwszej instancji decyzją z [...] czerwca 2015 r. odmówił dokonania zmiany zezwolenia udzielonego na prowadzenie apteki ogólnodostępnej położonej w G. przy ul. W. [...], w zakresie zmiany nazwy apteki z "[M.]" na "[D.]" oraz podmiotu uprawnionego do prowadzenia apteki ogólnodostępnej z [C.] sp. z o.o. w W. na [A.] sp. z o.o. we W. W uzasadnieniu wskazał, że dokonanie zmiany zezwolenia spowodowałoby, że grupa kapitałowa, której Spółka jest członkiem, prowadziłaby piętnaście aptek, a więc przekroczyłaby granicę, o której mowa w art. 99 ust 3 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. Nr 45, poz. 281 ze zm.; dalej: p.f.)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne