10.01.2023

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. II GSK 658/22

Działalność gospodarcza; Kara administracyjna; Inspekcja sanitarna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 8 lutego 2022 r. sygn. akt II SA/Bk 827/21 w sprawie ze skargi K.M. na decyzję Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku z dnia 16 września 2021 r. nr 5/D-II/HDM/2021 w przedmiocie kary pieniężnej za niezastosowanie się do czasowego ograniczenia działalności przez przedsiębiorców oddala skargę kasacyjną. v.s.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (dalej: WSA, Sąd I instancji) wyrokiem z 8 lutego 2022 r. sygn. akt II SA/Bk 827/21, po rozpoznaniu skargi K.M. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku (dalej: Inspektor Wojewódzki, PPWIS) z 16 września 2021 r. w przedmiocie kary pieniężnej za niezastosowanie się do obowiązku czasowego ograniczenia prowadzenia działalności przez przedsiębiorców, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku (dalej: Inspektor Powiatowy, organ I instancji) z 6 maja 2021 r., umorzył postępowanie administracyjne oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego na rzecz skarżącego.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Zaskarżoną decyzją Inspektor Wojewódzki utrzymał w mocy decyzję organu I instancji z 29 stycznia 2021 r., którą nałożono na stronę prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą [...] K.M. w B. karę pieniężną w kwocie 10.000 zł za niezastosowanie się w dniu 29 stycznia 2021 r. do ograniczenia działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom w lokalu przy ul. [...] w B. (połączonym z salą taneczną), siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów, co stanowiło naruszenie art. 48a ust. 1 pkt 3, ust. 3 pkt 1, ust. 4 oraz art. 46b pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845 z późn. zm., dalej: u.z.z.z.) w związku z § 10 ust. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2316; dalej: rozporządzenie z 21 grudnia 2020 r.). Podstawą nałożenia kary były ustalenia kontroli sanitarnej, która wykazała, że w prowadzonym przez stronę pubie przebywało w tym dniu około 60 osób spożywających napoje alkoholowe i bezalkoholowe w naczyniach wielokrotnego użytku, które siedziały przy barze lub stolikach, nie zachowując dystansu społecznego oraz nie zakrywały nosa i ust maseczkami ochronnymi. Organ odwoławczy nie dopatrzył się przesłanek wyłączających nałożenie kary wynikających z art. 189a § 2 pkt 1 i art. 189d k.p.a., tzn. uzasadniających odstąpienie od nałożenia kary, bowiem – w jego ocenie – waga naruszenia nie była znikoma.

Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem strona wystąpiła ze skargą do WSA w Białymstoku, w której domagała się uchylenia zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji i umorzenia postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne