Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2025 r., sygn. II GSK 2490/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia NSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) Protokolant asystent sędziego Jarosław Lubryczyński po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2025 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ł. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 2376/20 w sprawie ze skargi Ł. B. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2020 r. nr MDP.051.2120.2017(2) w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ł. B. na rzecz Ministra Zdrowia 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 maja 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 2376/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Ł. B. (skarżący) na postanowienie Ministra Zdrowia (organ, Minister) z dnia 14 października 2020 r., nr MDP.051.2120.2017(2) w przedmiocie nałożenie grzywny w celu przymuszenia.
W związku z unikaniem przez skarżącego, poddania dziecka – B. B., obowiązkowym szczepieniom ochronnym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Proszowicach (PPIS), jako wierzyciel, po uprzednim upomnieniu rodzica dziecka, wystąpił do Wojewody Małopolskiego z wnioskiem o wszczęcie egzekucji załączając tytuł wykonawczy.
Postanowieniem z dnia 26 października 2017 r. Wojewoda nałożył na skarżącego grzywnę w wysokości 500 zł i opłatę za czynności egzekucyjne w wysokości 50 zł .
Strona została wezwana do uiszczenia grzywny w terminie do dnia 12 lutego 2018 r., jak również do wykonania w tym terminie wskazanego obowiązku.
Po rozpatrzeniu zażalenia skarżącego, Minister Zdrowia postanowieniem z dnia 14 października 2020 r. utrzymał w mocy kwestionowane postanowienie Wojewody Małopolskiego o nałożeniu grzywny.
Minister podał, że podstawą prawną do nałożenia obowiązku szczepień przeciw wybranym chorobom zakaźnym jest art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który zobowiązuje osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym na zasadach określonych w ustawie, przy czym zgodnie z art. 5 ust. 2 ww. ustawy w odniesieniu do osoby nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych (m.in. osoba niepełnoletnia) odpowiedzialność za wypełnienie tego obowiązku ponosi osoba sprawująca nad tą osobą pieczę, albo jej opiekun faktyczny. Przepisy określające obowiązek poddawania dzieci szczepieniom ochronnym ustanawiają prawną powinność poddania dziecka szczepieniu ochronnemu. Określają one wszystkie istotne cechy danego obowiązku, tj. podmiot, na którym ten obowiązek ciąży, okoliczności, w których obowiązek ten się aktualizuje oraz jego zakres i czas realizacji na podstawie aktualnych zaleceń publikowanych w Programie Szczepień Ochronnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
