Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. II GSK 3136/17
Działalność gospodarcza; Kara administracyjna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A z dnia 10 kwietnia 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 2518/16 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Spółki A na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 1350 zł (tysiąc trzysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 10 kwietnia 2017 r. (sygn. akt VI SA/Wa 2518/16) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę Spółki A (dalej zwanej "Skarżącą") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej zwanego "GIF") z [...] września 2016 r. (nr [...]) w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
Postanowieniem z [...] listopada 2014 r. Opolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (dalej zwany "WIF") wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie naruszenia przez Skarżącą art. 94a ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.; dalej zwanej "Pf") przez prowadzenie reklamy w aptece ogólnodostępnej o nazwie "[...]", mieszczącej się w [...] przy ul. [...].
W dniu [...] marca 2015 r. we wskazanej aptece została przeprowadzona kontrola doraźna. W protokole z tej kontroli wskazano m.in., że: 1) w aptece jest realizowany program dla pacjentów o nazwie "Program Karta Pacjenta" oraz powiązany z nim program sprzedaży rabatowej "Program Kupuj Taniej - 1 pkt za 5 zł", 2) w izbie ekspedycyjnej w miejscu widocznym dla pacjentów znajdują się karty pacjenta, a na zapleczu znajdują się kartony z kopertami zawierającymi karty pacjenta wraz z formularzami zgłoszeniowymi do "Programu Karta Pacjenta" oraz regulaminem. Ponadto pracownik apteki złożył pisemne oświadczenie, że odkąd pracuje w aptece (od stycznia 2015 r.) realizowane są w niej tylko karty "Program Karta Pacjenta".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty