26.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 września 2018 r., sygn. I FSK 1333/18

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 12 września 2017 r., sygn. akt I SA/Bd 667/17 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B.) z dnia 17 marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 12 września 2017 r., sygn. akt I SA/Bd 667/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę T. P. (dalej: strona lub skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej: organ lub organ odwoławczy) z 17 marca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2009 r.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Decyzją z 10 grudnia 2013 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. (dalej: Dyrektor UKS lub organ pierwszej instancji) dokonał stronie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r. w sposób odmienny niż, przez nią zadeklarowany, oraz określił za te miesiące wysokość zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej: ustawa o VAT. W wyniku rozpatrzenia odwołania od tej decyzji organ odwoławczy, decyzją z 17 marca 2014 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazano, że w 2009 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej strona dokonywała zakupu i sprzedaży złomu stalowego oraz metali kolorowych. W tym zakresie zakwestionowano rzetelność łącznie 103 faktur zakupu złomu wystawionych przez PPHU P. [...], E. [...] oraz B. [...]. Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało bowiem, że sporne faktury nie dokumentują dostaw złomu przez ich wystawców, wobec których wydane zostały ponadto decyzje określające kwotę podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ustawy o VAT, dotyczące m. in. zakwestionowanych faktur wystawionych na rzecz strony. W rezultacie w stosunku do 61 faktur sprzedaży złomu wystawionych przez stronę na rzecz enumeratywnie wskazanych odbiorców organ podatkowy zastosował art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, uznając, że wystawione na rzecz tych podmiotów faktury VAT są "puste". Organ uzasadnił to okolicznością, że strona nie mogła dysponować towarem widniejącym na spornych fakturach, gdyż nie dokonała ich zakupu od zakwestionowanych kontrahentów, nie wskazała innych źródeł pochodzenia towaru, a dodatkowo brak towaru potwierdza dokonanie ilościowego i wartościowego rozliczenia nabyć i dostaw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne