09.01.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 527/16

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. Sp. z o. o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 956/15 w sprawie ze skargi K. Sp. z o. o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. Sp. z o. o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 956/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 marca 2015 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2011 r. oddalił skargę.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania skarżącej Spółki od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 21 maja 2014 r., określającej stronie w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2011 r. kwoty zobowiązania oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, utrzymał ją w mocy.

1. Powodem wydania decyzji przez organ pierwszej instancji było ustalenie w toku postępowania podatkowego, że prowadzone przez Spółkę rejestry nabyć oraz deklaracje dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 2011 r. są nierzetelne, bowiem zawierają wpisy duplikatów faktur, które wystawione zostały na podstawie nieistniejących faktur pierwotnych oraz dokumentują roboty budowlane, które w rzeczywistości nie zostały wykonane. Faktury te (52) wystawione zostały przez T. S.A. z siedzibą w W. Organ pierwszej instancji na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej - u.p.t.u.) zakwestionował prawo strony do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne