Wyrok NSA z dnia 6 września 2017 r., sygn. II OSK 3068/15
Jak trafnie podkreślano w orzecznictwie sądowoadministracyjnym, Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu służy status wierzyciela, jest on podmiotem uprawnionym do żądania wykonania obowiązku lub jego zabezpieczenia w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym jako organ powołany do czuwania nad wykonaniem obowiązku poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) Sędzia del. WSA Marta Laskowska - Pietrzak Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 6 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. M. i D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 sierpnia 2015 r. sygn. akt II SA/Po 1407/14 w sprawie ze skarg E. M. i D. M. na postanowienia Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] października 2014 r. nr [...] i z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie postępowania egzekucyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 27 sierpnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę E. M. i D. M. (dalej również jako "skarżący") na postanowienie Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] października 2014 r. w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy wystawił na E. M. i D. M. w dniu [...] maja 2014 r. tytuły wykonawcze nr [...] i [...], w których określono treść obowiązku: "Poddać syna F. M. ur. [...].10.2011 r., zam. Os. N. [...],[...] S. obowiązkowym szczepieniom ochronnym zgodnie z Programem szczepień ochronnych przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, przeciwko zakażeniom haemophilus influenzae oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B". Obowiązek ten wynika z przepisów prawa: art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, ust. 2 oraz art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 947 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz.U. Nr 182, poz. 1086).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty