06.06.2017

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. II OSK 2452/15

Wskutek przyjętych w systemie prawa rozwiązań prawnych w tym takich, które m. in. skutkowały wygaśnięciem z mocy prawa miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i dały możliwość ubiegania się o warunki zabudowy dla terenów położonych w sąsiedztwie cmentarzy przepis ten nie może być rozumiany w sposób proponowany przez skarżącego kasacyjnie.

Teza od Redakcji

 

Dnia 6 czerwca 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 62/15 w sprawie ze skargi Parafii Rzymskokatolickiej p.w. M. B. C. w Poznaniu na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. A. na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. M. B. C. w Poznaniu kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w wyniku rozpoznania skargi Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. M. B. C. w Poznaniu, uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z [...] grudnia 2014 r. oraz decyzję organu I instancji z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie warunków zabudowy.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Prezydent Miasta Poznania decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., uznając spełnienie przesłanek z art. 61 ust. 1 pkt 1 - 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647), ustalił na wniosek J. A. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z garażami podziemnymi na działce nr [...], obrębu Naramowice w rejonie ul. B. w P.. W treści tej decyzji organ określił odległość obowiązującej linii zabudowy na 10 m od jednej z działek sąsiednich - działki drogowej o nr 6/95. W odniesieniu natomiast do odległości planowanej zabudowy od granic pozostałych działek ewidencyjnych organ wskazał m. in. na konieczność zachowania odległości przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 w sprawie określenia jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz. U. nr 52, poz. 315). W tym drugim rozporządzeniu, w jego § 3 ust. 1 przewidziano, że "odległość cmentarza od zabudowań mieszkalnych (...) powinna wynosić co najmniej 150 m; odległość ta może być zmniejszona do 50 m pod warunkiem, że teren w granicach od 50 do 150 m odległości od cmentarza posiada sieć wodociągową i wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone. W analizie funkcji i zagospodarowania terenu stanowiącej załącznik do wydanej decyzji organ określił, że działka objęta wnioskiem od północy graniczy bezpośrednio z torami kolejowymi, a od południa znajduje się w sąsiedztwie terenów cmentarza i jest w strefie jego oddziaływania. Na załączniku graficznym nr 1 do decyzji wskazano na te odległości, a w legendzie rysunku powtórzono, że sytuowanie budynków ma być zgodne z przepisami w/w rozporządzeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne