13.01.2017

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2017 r., sygn. I OSK 2654/16

Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznaje skargę kasacyjną na posiedzeniu niejawnym, gdy strona, którą ją wniosła, zrzekła się rozprawy, a pozostałe strony w terminie czternastu dni od doręczenia skargi kasacyjnej nie zażądały przeprowadzenia rozprawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. NSA Jacek Hyla po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Ke 254/16 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania pobytu w domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Ke 254/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę W. P. (dalej także, jako: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania pobytu w domu pomocy społecznej.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu 12 października 2015 r. W. P. wystąpił o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej w [...].

Decyzją z dnia [...] listopada 2015 r. Prezydent Miasta [...] odmówił W. P. przyznania pobytu w Domu Pomocy Społecznej w [...] . W uzasadnieniu podniósł, iż z przedstawionego zaświadczenia lekarskiego z dnia 27 października 2015 r., dołączonego do wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 21 października 2015 r., wynika, iż skarżący ze względu na stan zdrowia wymaga okresowo pomocy ze strony innych osób. Nadto ustalono, iż W. P. samodzielnie wykonuje czynności dnia codziennego, zaspokaja swoje życiowe potrzeby oraz porusza się własnym samochodem. Strona nie wyraziła zgody na zaproponowaną pomoc w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania przez opiekunkę domową zatrudnioną w MOPS. Oceniając dowody zgromadzone w sprawie organ stwierdził, że skarżący jest w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku i nie spełnia przesłanek określonych w art. 54 ust 1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 163 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne