23.04.2024

Odmowa świadczeń przy braku współpracy z pracownikiem socjalnym - Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2024 r., sygn. I OSK 582/23

Brak współpracy osoby ubiegającej się o pomoc społeczną z pracownikiem socjalnym, manifestujący się przez uniemożliwienie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego poprzez stawianie wymagań nieuregulowanych przez prawo, może stanowić uzasadnioną podstawę do odmowy przyznania świadczenia z pomocy społecznej zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Joanna Skiba po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. II SA/GI 1104/22 w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 6 maja 2022 r. nr SKO.PS/41.5/340/2022/5668 w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. akt II SA/GI 1104/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z 6 maja 2022 r. nr SKO.PS/41.5/340/2022/5668 w przedmiocie odmowy przyznania pomocy finansowej orzekł o uchyleniu zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Prezydenta Miasta [...] z 29 marca 2022 r. nr OPS.5102.W.1542.2022.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 29 marca 2022 r. Prezydent Miasta [...] (dalej: Prezydent) orzekł o odmowie przyznania J. J. (dalej: Skarżący) pomocy finansowej. W uzasadnieniu wskazał, że powodem odmowy przyznania wnioskowanej pomocy jest to, że wnioskodawca w sposób świadomy, celowy i zamierzony wykazuje postawę uniemożliwiającą przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, uzależniając jego realizację od posiadania i zakładania przez pracowników socjalnych ochraniaczy na obuwie oraz utrudnia kolejny raz prowadzenie wszczętego postępowania administracyjnego. Tymczasem rodzinny wywiad środowiskowy lub jego aktualizacja jest nieodzownym elementem postępowania prowadzącego do wydania decyzji przyznającej lub odmawiającej przyznania świadczenia z pomocy społecznej, a niemożność jego przeprowadzenia uniemożliwia organowi pomocowemu dokonanie oceny rzeczywistej sytuacji majątkowej, rodzinnej i bytowej osoby ubiegającej się o to świadczenie. Dalej Prezydent podniósł, że Skarżący przez swą postawę wykazuje długotrwałą ignorancję, lekceważenie, brak szacunku oraz brak współpracy z pracownikiem socjalnym w zakresie rozwiązywania trudnej sytuacji - dając podstawę do negatywnego rozpoznania podania o pomoc przez organ w oparciu o przepis art. 4 w związku z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, dalej: "ustawa"). Wobec tego Skarżący faktycznie nie zamierza poprawić swojej sytuacji życiowej, uniemożliwia realizację wywiadu, a ma jedynie na celu rozpoczęcie kolejnego postępowania administracyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne