13.06.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 2066/14

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. spółka z o. o. spółka komandytowa z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 sierpnia 2014 r. sygn. akt I SA/Rz 391/14 w sprawie ze skargi R. spółka z o. o. spółka komandytowa z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 4 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. sp. z o.o. spółka komandytowa z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 1200 zł (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie I SA/Rz 391/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę R. spółka z o.o. spółka komandytowa z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 4 marca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w R. z dnia 18 lutego 2013 r., którą określono Spółce zwrot różnicy podatku od towarów i usług za sierpień 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w ramach postępowania kontrolnego ustalił, że przedmiotem działalności Spółki w badanym okresie było prowadzenie trzech restauracji na podstawie zawartych z M. sp. z o.o. umów franchisingowych, które zawierały m.in. postanowienia odnośnie prowadzenia kampanii reklamowych, na podstawie których franczyzobiorca miał obowiązek wpłacać minimum 4,5% wartości sprzedaży brutto do wykorzystania w krajowej działalności reklamowej i promocyjnej systemu M. jako całości. Ponadto musiał prowadzić własną działalność promocyjno-reklamową o wartości minimum 1% rocznej sprzedaży restauracji brutto. W ramach tej działalności Spółka zawarła w kwietniu 2008 r. umowę z Klubem "K." na świadczenie usług reklamowych w trakcie sezonu rajdowego w 2008 r., polegających na: oklejaniu reklamami zleceniodawcy samochodów klubowych, biorących udział w rajdach; informowaniu w prasie, radiu i telewizji oraz materiałach reklamowych organizatora; rozdawaniu materiałów reklamowych zleceniodawcy wśród zawodników i publiczności imprezy sportowej; wykonaniu i rozmieszczaniu banerów reklamowych zleceniodawcy na trasach odcinków specjalnych. W kontrolowanym okresie Spółka zaewidencjonowała 20 faktur VAT wystawionych przez Klub "K." na zakup ww. usług reklamowych. Organ pierwszej instancji - na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm., dalej powoływana jako: "u.p.t.u.") - zakwestionował jednak prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w 6 z ww. faktur, stwierdzając, że usługi udokumentowane tymi fakturami nie zostały wykonane w ogóle, lub były wykonane tylko częściowo.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne