16.03.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2017 r., sygn. I FSK 1337/15

Zarzut naruszenia przepisów postępowania wymaga nie tylko wykazania błędu, który popełnił sąd administracyjny przy ocenie zgodności z prawem zaskarżonego aktu (tu oceny czy postępowanie kontrolne było prowadzone w sposób przewlekły), lecz także wykazania istnienia związku przyczynowego między wskazanym w skardze kasacyjnej naruszeniem przepisów postępowania, a treścią rozstrzygnięcia. Tymczasem lektura uzasadnienia skargi kasacyjnej prowadzi do nieodpartego wniosku, że nie wykazano w niej jaki był wpływ zarzucanych naruszeń przepisów postępowania na wynik sprawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 marca 2015 r. sygn. akt I SAB/Gd 1/15 w sprawie ze skargi A. K. na przewlekłość postępowania kontrolnego Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w G. (dawniej: Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G.) 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. K. na rzecz Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w G. kwotę 180zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z 11 marca 2015 r., sygn. akt: I SAB/Gd 1/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A. K. prowadzącego działalność pod nazwą O. (dalej zwany: "skarżącym") na przewlekłość postępowania kontrolnego prowadzonego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. (dalej zwany: "organem kontroli").

2. Uzasadnienie wyroku sądu I instancji.

2.1. W uzasadnieniu sąd I instancji ustalił, że na podstawie postanowienia organu kontroli z 28 maja 2014 r. wszczęto wobec skarżącego postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za marzec 2004 r. Zasadniczą kwestią będącą przedmiotem weryfikacji w toku prowadzonego postępowania były transakcje sprzedaży telefonów komórkowych przez skarżącego, który dokonał ich zakupu od C. Sp. z o.o. a następnie sprzedał, w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. W deklaracji VAT-7 za marzec 2014 r. skarżący wystąpił o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kwocie 400.000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne