02.09.2014

Wyrok NSA z dnia 2 września 2014 r., sygn. II OSK 455/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie: Sędzia NSA Robert Sawuła /spr./ Sędzia WSA del. Malgorzata Miron Protokolant: starszy inspektor sądowy Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 2 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 20 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Ke 6/12 w sprawie ze skargi B. P., D. Z., M. M. i J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 listopada 2012 r., II SA/Ke 6/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) w Kielcach oddalił skargę B. P., D. Z., M. M. i J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: SKO) w Kielcach z [...] października 2011 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z [...] lipca 2011 r. [...] Wójt Gminy Sobków określił środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia pn. "Budowa instalacji do produkcji wapiennych wyrobów drobnoziarnistych" planowanego do realizacji w obrębie gruntów miejscowości Wierzbica gm. Sobków na działkach nr [...],[...],[...],[...],[...] przez [...].

Odwołania od decyzji organu I instancji wnieśli A. W., J. P., A. R., M. M. oraz B. P. wskazując zgodnie, że istniejąca kopalnia negatywnie oddziałuje na przyległą drogę oraz działki będące ich własnością usytuowane przy tej drodze. Wnieśli o uchylenie decyzji zarzucając naruszenie art. 6, 7, 9, 28 oraz 107 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.), a ponadto naruszenie przepisów art. 62 ust. 1 pkt 1a i ust. 2, art. 66 ust. 1 pkt 7a i pkt 15 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Zarzucili również, że decyzja nie zawiera odniesienia do zwiększonego natężenia ruchu samochodów ciężarowych na drodze przebiegającej przez miejscowość Sobków, destrukcyjnego wpływu tego ruchu na infrastrukturę drogową, pogorszenia jakości życia na terenach przyległych do drogi z powodu drgań, hałasu i zapylenia, planowania budowy na terenach znajdujących się w bardzo bliskiej odległości od Rezerwatu Ochrony Przyrody "Wzgórza Sobkowskiego" oraz użytku ekologicznego "skały z murawami kserotermicznymi", Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 Ostoja Sobkowsko-Korytnicka oraz Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 416 "Małogoszcz". Zarzucono, że obszar negatywnego oddziaływania nie zamyka się w granicach działek [...],[...],[...],[...],[...],[...] i [...], bowiem obszar ten obejmuje nieruchomości zabudowane i zamieszkałe usytuowane wzdłuż drogi, która ma zapewnić transport produktu z, i do miejsca planowanej inwestycji. Ponadto w odwołaniach podniesiono, że decyzja nie wskazuje wpływu inwestycji na obszary chronione z tytułu zwiększonego zapylenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne