23.01.2024

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 3107/21

W świetle art. 365 ust. 1 p.o.ś., obowiązek wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska do wydania decyzji o wstrzymaniu użytkowania instalacji bez wymaganego pozwolenia zintegrowanego ma charakter obligatoryjny i wynika bezpośrednio z zaistnienia stanu faktycznego użytkowania takiej instalacji bez pozwolenia. Ustawodawca nie przewiduje możliwości uwzględnienia przez inspektora innych okoliczności poza stwierdzeniem braku wymaganego pozwolenia zintegrowanego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Mirosław Wincenciak sędzia del. WSA Sławomir Pauter protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 2092/19 w sprawie ze skargi K.W. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 10 lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K.W. (dalej: skarżący) na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z 10 lipca 2019 r. w przedmiocie wstrzymania użytkowania instalacji.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że wyniku kontroli przeprowadzonej od 17 stycznia do 2 marca 2018 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (organ I instancji) ustalił, że skarżący eksploatuje nowo zbudowaną instalację do chowu drobiu (brojlerów kurzych), składającą się z 4 budynków inwentarskich o łącznej liczbie stanowisk dla drobiu wynoszącej 235 200. Skarżący nie posiada pozwolenia zintegrowanego dla przedmiotowej instalacji. Postanowieniem z 13 kwietnia 2018 r. organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wstrzymania użytkowania przedmiotowej instalacji. Pismem z 1 czerwca 2018 r. skarżący poinformował, że ostatni cykl chowu drobiu rozpoczęto 14-15 maja 2018 r., a przewidywany termin zakończenia cyklu to 27-29 czerwca 2018 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siedlcach pismem z 6 czerwca 2018 r. potwierdził informacje przekazane przez skarżącego, dodatkowo wskazując, że przerwa między cyklami wynosi około 10 dni i następne wstawienie ptaków planowane jest 5-6 lipca 2018 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne