Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2012 r., sygn. II OSK 879/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) Sędziowie NSA Alicja Plucińska-Filipowicz del. NSA Janina Kosowska Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 15 grudnia 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 673/11 w sprawie ze skargi E. Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w E. na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. akt II SA/Ol 673/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w Elblągu na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
Decyzją z dnia [...] października 2010 r. Prezydent Miasta Elbląga zatwierdził Sądowi Okręgowemu w Elblągu projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę budynku Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego wraz z zagospodarowaniem terenu w Elblągu przy ul. [...].
Po rozpoznaniu odwołania Zarządu Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w Elblągu (powoływanej dalej jako "Spółdzielnia") oraz odwołań: K. Z., M. N., D. K., K. W., A. P., Z. P., Ł. A., M. D., S. W., A. O., P. S., S. S., B. Ł., J. S., E. S., H. K., K. C., A. K., W. G., W. O., R. K., W. W., K. T., J. R., A. K., G. P., K. K., Wojewoda Warmińsko - Mazurski decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r., uchylił powyższą decyzję w całości i przekazał sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.
Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. akt II SA/Ol 147/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Spółdzielni złożoną na powyższą decyzję. Stwierdził bowiem, że organ odwoławczy zasadnie podjął decyzję kasacyjną, gdyż organ pierwszej instancji przeprowadził postępowanie wyjaśniające w sprawie w znikomym zakresie, co wyłączyło możliwość wydania przez Wojewodę decyzji merytorycznej. Ponadto, w ocenie Sądu, Wojewoda słusznie uznał, że przedłożony do zatwierdzenia projekt zagospodarowania działki budowlanej nie uwzględniał wymaganej ilości miejsc parkingowych dla użytkowników stałych. W sprawie nie wyjaśniono również czy planowane przedsięwzięcie spełnia wymogi planu miejscowego co do obowiązku lokalizowania parkingów w podziemiach nowej zabudowy oraz kwestii zapewnienia właściwego dostępu i dojazdu do zabudowywanej nieruchomości. Wątpliwości Sądu budziła ponadto kwestia komunikacji pieszej i kołowej związanej z projektowanym przedsięwzięciem. Sąd wyjaśnił, że rozstrzygnięcie kasacyjne spowodowało, że sprawa zostanie ponownie rozpoznana i rozstrzygnięta przez organ pierwszej instancji. W tej sytuacji organ odwoławczy nie mógł przesądzić o treści rozstrzygnięcia sprawy przez nakazanie załatwienia jej w określony sposób.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty