20.09.2012

Wyrok NSA z dnia 20 września 2012 r., sygn. I OSK 1494/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędzia NSA Anna Lech (spr.), Sędzia del. NSA Janusz Furmanek, Protokolant starszy inspektor sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. A. i I. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 1280/10 w sprawie ze skargi H. L. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 1280/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. L. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu Sąd wskazał na następujący stan sprawy: Wojewoda Pomorski decyzją z dnia [...] marca 2010 r., nr [...], na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 3, art. 8 i art. 13 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa o rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005r. Nr 169, poz. 1418, ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z 10 października 2006 r. złożonego przez A. R., A. R., H. L., G. B. R., E. J. P. vel P. (aktualnie E. J. K)., T. S.-K., T. G., L. T., D. S., B. M. A., I. T. A., B. M. i J. B. oraz wniosku z dnia 7 października 2008 r. złożonego przez pełnomocnika C. R. - spadkobiercy A. R. o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdził prawo do rekompensaty.

Od powyższej decyzji H. L. złożyła odwołanie do Ministra Skarbu Państwa, w którym podniosła, iż Wojewoda Pomorski dokonał błędnego rozliczenia prawa do rekompensaty pomiędzy uprawnionych, nieprawidłowo obliczył 20% wartości pozostawionych nieruchomości oraz zastosował współczynnik 0,64 korygujący wartość nieruchomości pozostawionej, określający różnice w poziomie rozwoju pomiędzy województwami i przedstawiła własne wyliczenia dotyczące potwierdzenia prawa do rekompensaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne