02.07.2024

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2024 r., sygn. I OSK 454/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lipca 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 2376/21 w sprawie ze skargi [...] i [...] na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 sierpnia 2021 r. nr 2 w przedmiocie umorzenia postępowania I. oddala skargę kasacyjną, II. zasądza od [...] na rzecz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kwotę 360,00 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 lipca 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 2376/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] i [...] na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 sierpnia 2021 r. nr 2 w przedmiocie umorzenia postępowania.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną do Sądu decyzją Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymał w mocy decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia 22 czerwca 2021 r., o umorzeniu postępowania w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez [...] vel [...] majątku "[...]", obj. whl [...], położonego w gminie Bełz, pow. sokalski, woj. lwowskie. Decyzja ta dotyczy wyłącznie wniosku [...] o rekompensatę za nieruchomość [...] vel [...], w postaci majątku [...], obj. whl [...], położonego w gm. Bełz, pow. sokalski, woj. lwowskie. W uzasadnieniu Minister stwierdził, że w postanowieniu z dnia 8 lutego 2016 r. o zawieszeniu postępowania zawarto pouczenie o treści art. 98 § 2 k.p.a., zgodnie z którym: jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane. W terminie trzech lat od chwili zawieszenia postępowania strona nie zwróciła się o jego podjęcie. Organ nie ma tym samym żadnego wpływu na skutek prawny, jaki występuje w sytuacji gdy strona w ciągu trzech lat od zawieszenia postępowania, na jej żądanie, nie złoży wniosku o podjęcie. W konsekwencji, z własnej woli strona nie skorzystała z uprawnienia, jakie jej przysługiwało. Prawidłowo zatem, w ocenie Ministra, Wojewoda - po upływie trzyletniego terminu na złożenie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania - uznał wniosek strony za wycofany i postępowanie umorzył.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne