Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 546/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędziowie NSA Jolanta Rajewska del. WSA Jacek Fronczyk Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 19 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Go 596/06 w sprawie ze skargi D. S. na orzeczenie dyscyplinarne Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydalenia ze służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, wyrokiem z dnia 19 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Go 596/06 oddalił skargę D. S. na orzeczenie dyscyplinarne Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...], nr [...], wydane w przedmiocie wydalenia ze służby.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Orzeczeniem dyscyplinarnym z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w R. wymierzył kontrolerowi celnemu - D. S. - młodszemu dyspozytorowi celnemu - karę dyscyplinarną wydalenia ze służby celnej za naruszenie obowiązków służbowych, polegające na spożyciu alkoholu w czasie pełnienia służby w nocy z [...] na [...] kwietnia 2004 r.
Dyrektor Izby Celnej w R. orzeczeniem dyscyplinarnym z dnia [...] utrzymał w mocy zaskarżone przez D. S. orzeczenie dyscyplinarne Naczelnika Urzędu Celnego w R.. Organ drugiej instancji ustosunkowując się do zarzutów strony zawartych w odwołaniu stwierdził, że uchybienia o charakterze proceduralnym nie miały wpływu na treść rozstrzygnięcia. Dokonując oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organ drugiej instancji uznał, że nie budzi wątpliwości okoliczność, że D. S. w czasie pełnienia służby był pod wpływem alkoholu oraz nie wypełniał poleceń przełożonego, co stanowi naruszenie obowiązków służbowych.
Od powyższego orzeczenia D. S. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Rozstrzygnięciu organu drugiej instancji skarżący zarzucił: naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. § 4 ust. 1, § 5, § 8, § 9 i § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2003 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania wyjaśniającego, dyscyplinarnego i dyscyplinarnego przyspieszonego oraz sposobu wykonywania kar dyscyplinarnych w stosunku do funkcjonariuszy celnych oraz naruszenie przepisów prawa procesowego - art. 6 k.p.k. w zw. z art. 79 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, poprzez pozbawienie skarżącego prawa do obrony swoich interesów w przedmiocie zarzutu niewykonywania polecenia służbowego, nienależyte wyjaśnienie istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy faktów, sprzeczność zarzutu ze stanem faktycznym ustalonym w decyzji i niezasadne przyjęcie, że skarżący spożywał alkohol w czasie pełnienia służby w dniu [...]/[...] kwietnia 2004 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty