Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2008 r., sygn. I OSK 1165/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska Sędziowie sędzia NSA Anna Lech sędzia NSA Anna Łukaszewska- Macioch ( spr.) Protokolant Anna Harwas po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 kwietnia 2007r. sygn. akt II SA/Lu 1000/06 w sprawie ze skargi R. U. na decyzję Wojewody L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości uchyla zaskarżony wyrok w punkcie I i w tej części przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2007r. sygn akt. II SA/Lu 1000/06, po rozpoznaniu skargi R. U., uchylił decyzję Wojewody L. z dnia [...] nr [...] w części dotyczącej ograniczenia sposobu korzystania z działki nr [...] o powierzchni [...] ha położonej w B. i oddalił skargę w pozostałej części.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujący stan faktyczny i ocenę prawną:
Wojewoda L. decyzją z dnia [...] nr [...], po rozpatrzeniu odwołania R. U., utrzymał w mocy decyzję Starosty L. z dnia [...] nr [...] orzekającą o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości stanowiących działki będące własnością R. U., oznaczone nr [...] i nr [...], położone w B. Gmina L., w związku z budową gazociągu. W uzasadnieniu swojej decyzji Wojewoda L. stwierdził, że zgodnie art. 112 w związku z art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), właściwy starosta może orzec, z urzędu lub na wniosek zarządu jednostki samorządu terytorialnego albo innej osoby lub jednostki organizacyjnej, o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości przez zezwolenie na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów służących do przesyłania płynów, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, jeżeli właściciel nieruchomości nie wyraża na to zgody. W przedmiotowej sprawie z wnioskiem o wydanie zezwolenia wystąpił Wójt Gminy L.. Trasa przebiegu gazociągu przez przedmiotowe działki została zaprojektowana zgodnie z dokumentacją geodezyjną wykonaną przez uprawnionego geodetę, po uwzględnieniu zastrzeżeń R. U. dotyczących kolizji przebiegu trasy gazociągu z projektowanym na działce nr [...] budynkiem mieszkalnym. Pomimo zmiany trasy gazociągu nie doszło jednak do zawarcia umowy z R. U., który nie wyraził zgody także na zmieniony projekt przebiegu gazociągu przez działkę nr [...], jak i na doprowadzenie przyłącza gazociągu do działki nr [...], które z kolei umożliwia doprowadzenie sieci gazowej do działki sąsiedniej o nr [...]. Wojewoda stwierdził, iż nie ulega wątpliwości, że budowa gazociągu stanowi realizację inwestycji celu publicznego, ponadto ograniczenie sposobu korzystania z wymienionych działek jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej w L. nr [...] z dnia [...]. W toku postępowania odwoławczego zarówno pełnomocnik Wójta Gminy L. jak i projektant sieci gazowej potwierdzili, że przyjęte rozwiązanie w stosunku do obu działek jest optymalne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty